Akorlar.Net Banner

Gitar Notaları ve Nota Yerleri Nelerdir

Gitar notaları dünyasına girecek olursak, çeşitli müzik aletleri, her birine ait farklı tarihler ve farklı kullanım alanları göreceksiniz, ama hepsinin ortak noktası olan nota kısmını göreceksinizdir. Aslında, nota ismini sadece telli müzik aletlerine özgür bir şeymiş gibi görmekte doğru olmayacaktır. Nota kavramı, her çeşit çalgıda olan ve dinlediğimiz bütün müziklerin mükemmel olmasını sağlayan, hatta dünya üzerinde tanınan sanatçıların o büyülü söyleyişleri bile notalardan kaynaklanmaktadır. Ancak, internette veya diğer her alanda sandığımızdan daha basitmiş gibi sadece öğrenmeye dayalı gösterildiğinden dolayı, birçok hevesli telli müzik aletleri kullanıcısı, bu sanatta girdiği yerde kalıp ileriye gidememektedir. Bence bunun nedeni öğrencilere ezberleme yoluyla aktarılıyor olmasıdır, fakat bu makaleyi okuduktan sonra öğrencinin de kendisi yardım almadan öğrenebilecek seviyeye gelecektir, çünkü ne yaptığını anlamaya başlayacaktır. Ancak, her şeyden önce her işte olduğu gibi sabır etmenizi diliyoruz. Öncelikle, bu işe bilgi toplama yoluyla başlayalım, ama başlamadan önce, şimdi anlatacağım ve makalenin devamında gelen bilgiler klasik gitar, akustik gitar ve elektro gitar modelleri için olduğunu söylemek istiyorum.

 

Gitar Modellerini İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/gitar-fiyatlari

 

İlk olarak, yapıdan bahsetmek istiyorum. Gitar ailesine göz attığınız zaman 6 telli yapı ve perde aralıkları göreceksinizdir. 6 tel yapısının her birinin hangi notaya denk geldiğini öğrenmek için alt yan başlık olan gitar nota yerleri bölümüne bakabilirsiniz. Ancak, konuya dönecek olursak, her bir tel ve aynı telde farklı perde aralıklarının her biri farklı tınılara denk gelmektedir. Bu tınılar yani melodiler, birleşmesi ve doğru yolda aktarılması sonucu müzik ortaya çıkmaktadır.

İkinci olarak, vuruşların ne olduğunu bilmeniz büyük bir yol kat etmeyle eş anlamlıdır, çünkü müzik kulağının oturmaya başladığına işarettir. Bunun için, yarım vuruş ve tam vuruş hakkında bilgi vermek istiyorum. Vuruşu kolayca anlayabilmeniz en kolay yolu şudur. Hani bir müzik dinlerken ayağımızla ritim tutarız ya, işte o ritimler vuruşa denk gelmektedir diyebiliriz. Tabi ki, bu böyle düz bir şey değildir. Ek olarak, bunu doğru yapılış biçimi vardır. Mesela, gitar çalarken sakince ayağınızı notaları hecelermiş gibi sakince vurmaya başlayın, bu şekilde müziği eşit aralıklara böleceksinizdir. Bu yaptığınız aralıklar, size vuruşları verecektir. Ancak, daha detaylı incelemek gerekirse, Mi tam vuruşunu ikiye bölerek yarım vuruş yapmak istiyorsanız, sakince ayağınızla tempo tutun ve ayağınız inerken ve ayağınızı kaldırırken birer vuruş yapın. Artık, yarım vuruşu yapabiliyorsunuz diyebiliriz.

Şimdiyse, konumuzla bağlantılı olan gitar nota yerleri kısmına geçiş yapabiliriz.

 

Gitar Nota Yerleri

Gitar nota yerleri, yeni başlayanların ne yaptığını bilmesi için öğrenmesi gereken önemli bir konu başlığıdır. Öncelikle, bilmeniz gereken dünya üzerinde kabul edilmiş harflerin karşılıkları bulunmaktadır. Mesela, A harfi La notasına, B harfi Si notasına, C harfi Do notasına, E harfi Mi notasına, F harfi Fa notasına ve G harfi Sol notasına denk gelmektedir. Ek olarak, gitarda diyez ve gitarda bemol olmak üzere iki kavram vardır. Diyez, notayı yarım ses tiz hale getirmek yani inceltmek için kullanılır. Yeriyse, tam sesin bir perde sağ yanıdır diyebiliriz. Bemol, yarım ses pes hale getirmek yani kalınlaştırmak için kullanılır. Yeriyse, tam sesin bir perde sol yanıdır diyebiliriz. Ek olarak, diyez ve bemol için kullanılan işaretler sırasıyla # ve b olarak temsil edilmektedir. Son olarak, notaların yerlerine bakacak olursak, Yukarıdan Aşağıya olmak üzere;

   

Tüm makaleye son olarak, gitar notaları ve gitar nota yerleri hakkında gerekli bilgiyi bulabilir, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Benim tavsiyemse, eğer bu konuları araştırıyorsanız, bu sanata atılmış veya atılma aşamasındasınızdır. Bunun için, sabır etmeniz ve her boş zamanınızı notalara tanıyarak geçirmeniz, sizin için oldukça karlı olacaktır.

 

Elektro Gitarlar İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/elektro-gitarlar

Görüntüleme: 335
Ekleyen: Editör
Ekleme Tarihi: 06.07.2020