Akorlar.Net Banner

Kalimba Nedir?

Kalimba nedir sorusuna tarihinden anlatmaya başlayarak cevap verebiliriz. Öncelikle, kalimba müzik aleti her ne kadar perküsyon müzik aleti yani vurmalı çalgı gibi gözükse de, kendisi başparmak piyanosu olarak adlandırılan ve tuşlu müzik aletleri arasında yer almaktadır. Tarihine bakacak olursak, Afrika kıtasından yayıldığı düşünülen ve kökeni Güney Afrika bölgesine dayanan bu müzik aleti, kendi arasında farklı modelleri ve çeşitli modellere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Ancak, günümüz dünyasında en çok yaygın olan iki çeşit kalimba modeli yani diğer adıyla Mbira vardır.

 

Kalimba Modellerini İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/kalimba

İlk olarak, hepimizin bildiği 17 anahtar yani 17 tuş kalimba modelidir. Nota aralığı olarak, 17 tuş kalimba modelinde de yine aynı notalarda mevcutken, tını olarak her müzik aletinde olduğu gibi ince DO ve kalın DO notası da dahil olmak üzere, farklı ses aralığına sahip notalarda mevcuttur.

 

İkinci olarak, 7 anahtar yani 7 tuş kalimba modelidir. 7 tuş kalimba modelinde DO notasından Si notasına olmak üzere 7 farklı nota mevcuttur.

 

Aralarındaki farklara göz gezdirecek olursak, biri birinden iyidir sözü yanlış olacaktır. Sadece farklı gereksinimlere göre ve farklı müzik kültürlerine özel olarak üretilen farklı ses aralığına sahip kalimba modelleridir. Diğer yandan, kalimba çeşitleri arasında yine aynı 17 tuş olup, gövde bölümü farklı olanlarda mevcuttur. Bildiğiniz üzere, kalimba hammaddesi kaliteye göre değişiklik gösterebilmektedir, fakat en kaliteli kalimba modelleri akçaağaç ve maun ağacından yapılmaktadır. Ek olarak, gövde kısmında delik bulunan gövde delikli kalimba modelleri de mevcuttur. Bu deliğin avantajları da çalış sitiline göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, gövde deliği sayesinde ses derinliğini arttırabilir ve ekho elde edebilirsiniz. Daha detaya inecek olursak, bu müzik aletinin demir tuşlarında da delikler görebilirsiniz. Bunun nedeniyse, anlattığım üzere ses tınısında farklı çalış tarzlarına göre uyum sağlamak amacıyla yapılmıştır. Yani anlayacağınız, basit bir çalgı gibi görünse de, farklı müzik türlerine göre, farklı çalış tarzlarına ve gereksinimlere göre çeşitlilik göstermektedir.

 

Kalimba Nasıl Akort Edilir?

Başparmak piyanosu nasıl akort edilir sorusuna gelecek olursak, kalimba çeşitlerinde akort mantığı biraz farklıdır. Mesela, eğer kalimba satın alacaksanız, paket içeriğinde bir adet çekiç ve bir adet kalimba taşıma çantası görebilirsiniz. Bu noktada, kalimba çekici için birkaç önemli noktaya değinmek isterim. Kalimba çekici elinizdeki müzik aletinin akort işlemini yapma sırasında işe yaramaktadır. Mesela, kalimba çeşitleri için genel olarak söylenebilir ki, çekiç ile yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya olmak üzere çekiç darbeleriyle demir tuşları ileri doğru yerinden oynatarak akort yapabilirsiniz.

 

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba nasıl çalınır? Sorusuna cevap vermek gerekirse, bu enstürman küçük gibi gözükse de çalış tarzında küçük farklılıklar mevcuttur. Diğer müzik aletlerinde olduğu gibi iki elle çalınan bu müzik aleti, tek fark olarak isminden de anlaşıldığı gibi sadece başparmaklarla çalınmaktadır. Bunun nedeniyse, kasa tarzı ve güç yoluyla ortaya çıkan sesler mevcut olduğu için genel ve en doğru çalış tarzı başparmak yardımıyla yapılandır.

 

Tüm makaleye son olarak, kalimba nedir, kalimba nasıl akort edilir ve kalimba nasıl çalınır? Sorularına cevap vermeye çalıştık. Tüm makaleye ek olarak, tavsiyem şudur ki, satın alım işlemi yapmadan önce, hammaddesine iyice göz atmanız olacaktır. Nedeniyse, tamamen hoş ve güzel tınılardan oluşan bu müzik aletinin her şeyi hammaddenin kalitesine bağlıdır diyebiliriz.

 

Kalimba Hakkında Detaylı Bilgiler İçin https://www.yonkamuzikmarket.com/blog/icerik/kalimba-turkiye

Görüntüleme: 285
Ekleyen: Editör
Ekleme Tarihi: 06.07.2020