Akorlar.Net Banner

Elektro Gitar Ve Elektro Gitar Türleri Hakkında Bilgiler

En önemli enstrümanlar içerisinde yer alan ve sıkça merak edilen müzik aletlerinden bir tanesi hiç şüphesiz elektro gitar ve türleridir. Bu makalemizde de sizlere elektro gitar türlerinden bahsedeceğim. Ama konu başlığına değinmeden evvel sizlere elektro gitar nedir? Ne işe yarar ? gibi önemli soruların cevabını almanıza ve konu ile ilgili daha detaylı bilgi edinmenizi isterim. Bu sebeple sizlere öncelikle elektro gitarı bir açıklayayım. 

Elektro gitar, icadının kabul edildiği zamanlardan bu zamana kadar her zaman en çok ilgi duyulan ve sevilen müzik aletlerinden biri olduğunu insanların ilgisine bakınca neredeyse kanıtlanmıştır diyebiliriz. Gitar türleri içerisinde en güçlü ve ayırt edici ses özellikleri sayesinde kalabalık enstrüman sesleri arasından bile hep fark edilmiştir. Ama icadından önceki zamanlara bakılırsa klasik gitar ve akustik gitarların ses özelliklerinin yumuşak ve az sese sahip olmasından dolayı kalabalık bir orkestra içerisinde seslerin kaybolduğunu ve fark edilmediğini söyleyebiliriz. Bu sebeple de bu soruna çözüm aranmaya başlandı. Ve en başında gitarların büyütülmesine ve dolayısı ile de seslerinin daha çok çıkmasına karar verildi. Fakat gitarlar büyütülünce de bu şekilde çalınmasının daha zor olacağı anlaşıldı ve bu karardan vazgeçildi. Onun yerine mikrofon ve amfi teknolojisinin çıkışı öne sürülerek elektro gitarın oluşum sürecine ilk adımlar atılmış oldu. Kısaca elektro gitarların ilk çıkış süreci bu şekilde başladı. Elektro gitarların amfi teknolojisine bağlanması içinde jak dediğimiz bir kablo kullanılmaktadır. Jak kablosunu amfiye ve gitara bağladığımız zaman manyetik akım sayesinde ses dışarıya güçlü bir şekilde iletilmiş oluyor. Elektro gitarlar da ton çeşitliliği 60’lı yıllardan başlamak üzere daha çok arttırılarak bu zamana kadar olan süre içerisinde gittikçe zenginleşmiştir. Gitarın tonlarını ise amfiler, klavye, gövde vb. yardımcı ekipmanlarla değiştirebilirsiniz. Kısacası elektro gitarlar diğer gitar türlerine göre daha güçlü seslere sahip ve daha değişik bir çalma stiline sahiptir. Görüntü olarak da çok şık ve farklı bir tasarıma sahip olması nedeni ile dikkatleri üzerine çeken bir enstrümandır. Genellikle rock müzik türlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Elektro Gitar Türleri

Elektro gitarlar genellikle katı ve boş gövdeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ama bunun dışında markaların kendi ürettikleri elektro gitar tarzları da bu türlere dahil olmaktadır. Ayrıca yumuşak ses tonu isteyen kullanıcılar için single manyetik tarzı ya da daha sert bir ton isteyen kullanıcılar içinde EMG manyetik tarzı seçenekler arasındadır. Katı ve boş gövdeli elektro gitar türleri ise şu şekildedir. 

•    Katı Gövdeli Elektro Gitar Türü : Bu tür gitarlar ince yapıda olmasına rağmen daha masif (ağır) bir gövdeye sahip olması ile bilinmektedir. Ses sistemi ya da amfi olmadan yüksek ses seviyesi elde etmeniz zor olacaktır. Ayrıca çalmak istediğiniz tarza göre değişkenlik göstermektedir. 

•    Boş Gövdeli Elektro Gitar Türü : Boş gövdeli gitar türleri görünüm olarak daha kıvrımlı, geniş ve hafif bir görüntü yapısına sahiptir. Katı gövdeli elektro gitar türlerinin aksine amfi ya da herhangi bir ses sistemi olmadan da bu tür gitarlardan zengin bir ses elde etme imkanına sahip olursunuz. Boş gövdeli gitar türleri de çalmak istediğiniz müzik tarzına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca hafif bir yapıya sahip olması sizin için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca elektro klasik gitar, elektro bas gitar ve elektro akustik gitar türleri de bulunmaktadır. 

Elektro Gitar Türleri Hakkında Merak Edilen Soru Ve Cevaplar 

1.    Elektro Gitar Nedir ? 

Elektronik gitar ya da elektro gitar diye adlandırdığımız bu enstrüman, seslerini manyetik akımla elektrik akımına dönüştürerek amfi yardımı ile de bu akım sayesinde sesin iletilmesini sağlayan güçlü bir sese sahip enstrüman türüdür. Elektrikle çalışması sayesinde bu ismi almıştır ve 1960 yıllarından bu yana ilgiyle kullanılmaktadır. Telli çalgılar ailesinde yer alan bu enstrümanın tüm telleri çeliktir. 

2.    Elektro Gitar Türleri Arasından Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendi müzik zevkinize ve tarzınıza göre enstrüman seçimi yapmalısınız. Kullanım açısından size en rahat gelebilecek ve kolay çalabileceğiniz bir elektro gitar seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Ve tabi ki iyi bir marka tarafından üretilmiş olan elektro gitar seçimi yapmanızda oldukça önemlidir. Birçok çeşidi ve markası bulunan elektro gitarlar arasından seçim yaparken kendi tercihiniz ve kullanım alanınız açısından değerlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca güvenilir bir firmadan satın almaya özen göstermelisiniz.

3.    Elektro Gitar Türleri İçin Güvenilir Marka Önerileriniz Nelerdir ?

Elektro gitar türleri için bünyemizde güvenilir marka ve alanında öncü firmaların ürünlerini bulundurmaktayız. Sizler için en kaliteli elektro gitar marka önerilerim ise; İbanez, Midex, Epiphone, Fender, Jackson gibi kendi alanında ün yapmış kaliteli ürün üretimi yapan markaları önerebilirim.

Görüntüleme: 26
Ekleyen: Admin
Ekleme Tarihi: 19.04.2021