Akorlar.Net Banner

Hoparlör ve Amfi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Hoparlör hemen hemen her yerde karşımıza çıkan ses ekipmanlarından biridir. Çok gözle görünmese de hoparlörün değerlendirildiği birçok alanda anfi modelleri de bulunur. Amfi sistemde yer alan hoparlör adedine ve kapasitesine göre değerlendirilen ürünlerin başında gelmektedir. Bu ekipmanları kullanım alanlarına göre değerlendirmekle beraber farklı türlerde de satın almaktayız. Günümüzde yaygın bir şekilde değerlendirilen kullanım alanlarına birlikte göz atmadan önce hoparlör ve amfi mantığından bahsetmek istiyorum.

Ses sisteminde amfi, sistemde yer alan hoparlör ürünlerine mevcut ses sinyalini arttırarak göndermektedir. Hoparlörün yapısı, gücü ve rengi ise kullanım alanına göre değerlendirilir. Fakat bir amfi satın aldım, istediğiniz hoparlör türü ve adedini kullanabileceksiniz diye bir unsur yoktur. Amfi modelinizin güç kapasitesi ve hoparlörün güçleri birbirine denk gelmeli yani karşılamalıdır.  Böylece ortamda değerlendirilen hoparlörün gücü ve adedi arttıkça ürünleri kaldırabilecek amfi değerlendirilir. Böylesi iki unsuru bir araya getirir ve alana konumlandırırken mutlaka, profesyonel yardım almanız gerekir.  Bu yüzden kullanım alanlarınız ve beklentinizi belirterek alanında yetkili kişilerden bütçeniz odağında sizlere uygun ürünleri oluşturmanızın için yardım alabilirsiniz. Peki hoparlör ve amfi modellerini nerede ve ne şekilde değerlendirebiliriz? Son zamanlarda karşımıza çıkan bu soru işaretini verimli bir şekilde gidermek için öncelikle hoparlör türlerini ve alanları tanımalıyız.

Hoparlör ve Amfi Kullanım Alanları

Ses sistemlerinin vazgeçilmez üyesi olan hoparlör ve amfi modellerini açık ve kapalı tüm alanlarda görebiliriz. Elbette günümüzde yaygın bir biçimde değerlendirilen alanlarda bulunmaktadır.

Sesi verimli ve daha güçlü bir biçimde ortama aktarmak istenilen açık ve kapalı tüm alanlarda hoparlör ve amfi modelleri değerlendirilebilir. Peki kullanım alanlarını az çok gördüğümüze göre bir adım daha ötesini düşünebilmeniz için bu alanlara uygun hoparlör türlerinin nasıl çeşitlendiğinden söz etmek istiyorum.

Örneğin okullarda iç ortam ses sistemleri ile dış ortam ses sistemleri ayrışmakta ve değerlendirilen ekipmanlar bu unsurda çeşitlenmektedir. Aynı şekilde bir caminin iç yüzeyinde değerlendirilen hoparlör türü ile minare ve avlusunda değerlendirilen hoparlör türleri değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden hoparlör ve amfi setlerimizde değerlendirilen hoparlör modelleri değişebilir. Hoparlör adetleri, türü ve kapasiteleri değiştikçe karşılık gelen amfi modellerinin de kanal sayısı ve güç kapasitesi değişebilir.

Günümüzde açık ve kapalı alanlarda değerlendirilen hoparlör türleri ise;

                Kabin hoparlör, sütun hoparlör, duvar hoparlör, tavan hoparlör, horn hoparlör, monitör hoparlör ve benzeri modellerdir. Tüm bu modellerin kendi içerisinde türlerinin bulunabildiği gibi farklı alanlarda özelleştiğini de görebiliriz. Fakat her bir tür kendi alanında oldukça büyük ürün çeşitliliği ve güç seçenekleri ile sunulmaktadır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise, kullanım alan ve amaçlarınız odağında güvenilir tedarik kanalından bütçenize göre paketler oluşturmaktır. Çünkü sizler ürünleri ayrı ayrı fiyat odaklı almak istediğinizde ürünlerin uyumu olmayabilir. Fakat paket halinde alabileceğiniz ürünler hem daha uygun olacak hem de kullanım alanınıza yeterli ise tek bir satın alma işleminde tüm ürünleri elde etmiş olacaksınız. Sonrasında ise bir tek kurulumu kalacak ve sizlere zaman tasarrufu sağlayacaktır. Benim sizlere bu alanda tavsiyem ise profesyonel düzeyde olan YonkaMüzikMarket firmasıdır. Çünkü Yonka’da günümüzde değerlendirilen her marka ve modeli uygun fiyatlarla güven içerisinde kolayca satın alabilirsiniz.

Görüntüleme: 26
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 19.03.2021