Akorlar.Net Banner

Keman Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Keman batı müziğinin hayatımıza kattığı oldukça özel yaylı çalgılarından biridir. Bu yazımızda ise sizlere keman hakkında oldukça kapsamlı bilgiler sunmak istiyorum. Keman tecrübe etmek isteyen veya kemana başlamak isteyen meraklılarımızın dikkatle incelemesini tavsiye ederim.

Keman diğer bir adıyla viyolon olarak geçen violin ailesinin bir üyesidir. Bu ailede keman dışında viyola ve viyolonselin ürünleri bulunmaktadır. Keman ailesinin en yüksek tondan çalınan en minik üyesidir. Tam dört teli bulunan kemanların akort sesleri pesten tize doğru sol, re, la ve mi şeklindedir.

Kemanın yaylı tür olmasına sebep icra ederken kullanılan arşesidir. Arşe yapay veya gerçek at kılından üretilen oldukça özel bir üründür. Keman tellerine temas ettirilerek ses üretmenize olanak tanıyan bu unsuru reçine adı verilen madde ile cilalarız. Reçine sürülmeyen arşelerden ses alamazsınız. Çünkü mevcut arşe tele verimli bir şekilde temas etmeyecektir. Teması arttırmak ve ses alabilecek düzeye getirmek için özenli ve dikkatli bir şekilde reçine arşenin kıl yüzeyine sürülür. Genellikle bala benzeyen reçineler sarı renkte bulunmakta, katı yapıda yer almakta ve kullandıkça azalmaktadır.

Keman Boyutları

Keman birçok enstrümanda olduğu gibi yaş gruplarına göre özel olarak üretilen enstrümandır. Bu değerli yaylı çalgı aletinin ölçülerini hem keman hem de arşe için dikkat etmeliyiz. Oldukça önemli bu unsur sizlerin icralarına direkt olarak etki edecek ve sizlerin verimli bir şekilde yol alabilmeniz için katkı sağlayacaktır. Bu yüzden lütfen sizler için kaleme aldığımız bu başlık altındaki bilgilere özenle dikkat ediniz.

1/4 Keman (Çeyrek Keman): 6 ve 8 yaş grubu kullanıcılar için özel olarak üretilen keman modeline çeyrek keman adı verilir.

1/2 Keman (Yarım Keman): 8 ve 10 yaş grubu kullanıcılar için özel olarak üretilen keman modeline yarım keman adı verilir.

3/4 Keman (Üç Çeyrek Keman): 10 ve 13 yaş grubu kullanıcılar için özel olarak üretilen keman modeline üç çeyrek keman adı verilir.

4/4 Keman (Tam Keman, Yetişkin Keman): 13 ve üzeri yaş grubu kullanıcılar için özel olarak üretilen keman modeline tam keman adı verilir.

Yukarıda yer alan keman ölçülerine karşılık gelen 1/4 keman yayı yani çeyrek keman yayı (1/4 arşe), 2/4 keman yayı yani yarım keman yayı (2/4 arşe), 3/4 keman yayı yani üç çeyrek keman yayı (3/4 arşe) ve 4/4 keman yayı yani tam keman yayı (4/4 arşe) modelleri de bulunmaktadır. Sizler için ayrıntılı bir şekilde ele aldığımız keman boyutları hakkında ki bilgilere lütfen ürünlerinizi satın alırken dikkat ediniz.

Kemanı Satın Aldık Ya Sonra?

Keman hakkında ana bilgileri sunduğumuza göre sizlere keman modelinizi satın aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken unsurlardan söz etmek istiyorum. Öncelikle keman ürünleri genellikle soft case ile birlikte gelmektedir. Çünkü hassas ve zarif olan bu değerli enstrümanlar taşınırken kılıfı içerisinde hareket etmemesi gerekmektedir. Bu yüzden güvenle ürünlerinizi korumak ve taşımak için soft case ürünlerini değerlendiririz.

Sonrasında ürünün bölümlerini tanıyarak işe koyulabiliriz. Ürünün telleri muhtemelen köprüsü üzerine gerdirilmeden gönderilmiştir. Öncelikle ahşap kısmımızı gövde üzerinde yer alan alana sabitleyerek tellerimizi doğru notalara ulaşıncaya kadar gerebiliriz. Bu noktada oldukça dikkatli olmalı ve acele etmemeliyiz. Tellerin kopması ve bizim zarar görmemizin önüne geçmek için, sonrasında ise arşemizi gerekli gerginliğe ulaşmasını sağlarız. Arşe ihtiyaç duyulan gerginliğe ulaşınca reçinemizi süreriz. Sonrasında ise elimizde ses üretmemize imkân tanıyacak bir arşe ve akort edilmiş bir keman yer alacaktır. Artık icra etmemiz için her şey hazır!

Bu aşamadan sonra sizlere tavsiyem ise;

Nota çalışıp, pratikler yapmanızdır. Tabi tüm bu çalışmaları kemanı en doğru pozisyonda tutarak yapmalıyız. Bu oturuş ve tutul pozisyonlarını en verimli hale getirerek hem kendi fizik sağlımızı hem de icralarımız kalitesini güvene alabiliriz. Bu yüzden keman yastığı ve çenelik adı verilen keman ek ekipmanlarından yardım alabiliriz. Tabi tüm bu önerilerin yanı sıra sizlerin profesyonel yardım almanız daha verimli yol alabilmenize yardımcı olacaktır.

Keman modellerini satın alırken mutlaka kullanım düzeyiniz, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz odağında değerlendirmeyi unutmayınız. Tabi sizin vücut ölçüleriniz ve yaş grubunuza uygun keman boyunu satın almanız yanı sıra size uygun arşe uzunluğunu değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Keman tüm kısımları, ekipmanları ve sunduğu tınıları ele alındığında oldukça özel bir enstrüman olduğunu bizlere kanıtlamaktadır. Bu yüzden bu muhteşem enstrümanı ciddiye alıp gerekli emeği vermeliyiz. Sonrasında ise sizlere eşsiz zamanlar keyifli icralar sunacağından şüpheniz olmasın. Son olarak mutlaka güvenilir tedarik kanallarından söylediğim öncüllere uyan keman marka ve modellerini satın almayı unutmayınız.

Görüntüleme: 27
Ekleyen: Uğur Can Selli
Ekleme Tarihi: 15.03.2021