Akorlar.Net Banner

Klasik Gitar Hangi Tür Müziklerde Kullanılır ?

Bilindiği üzere enstrüman çalmak beynimizin her noktasını çalıştırarak bizleri daha da geliştirir. Gitar da bu enstrümanlardan biridir ve gitar çalmak sağ, sol koordinasyonlarımızı geliştirerek hem vücut sağlığımızı hem de motivasyonumuzu arttırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sevdiğimiz, keyif aldığımız bir enstrümanda kendimizi geliştirip yeteneklerimizi keşfettiğimiz zaman kendimize olan güvenimiz artıp, tatmin olmuş hissederiz. Bu yüzden de artık herkes bir enstrüman edinip kendini geliştirmek için heveslenmektedir. Klasik gitarlarda bunlardan bir tanesidir. Eğer sizde kendinize bir klasik gitar satın alıp hangi tür müzikleri çalabileceğinizi merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Sizlere bu yazımda klasik gitar ile çalabileceğiniz müzik türlerinden bahsedeceğim. Merak ettiğiniz müzik türleri ile ilgili bilgileri okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz. 

Gitar çeşitleri zaman içerisinde çok fazla artmıştır ve her gitar çeşidinin kendi akustik özelliklerine göre çaldığı müzik türleri de farklılaşmaktadır. Klasik gitarlar ise, gitar ailesi içerisinde en bilindik olması ile genellikle ilk tercih edilen bir gitar türüdür.  Çalımı gayet rahattır ve 6 teli bulunmaktadır. Ayrıca telleri hem ince hem de naylondan yapılmıştır. Genelde diğer gitarlara göre daha yumuşak çalınan bir gitar teli olması nedeniyle çok tercih edilen bir gitar türüdür. Ve perde aralıkları da daha geniş olur. Buna göre klasik gitarlarda genellikle Flamenko, İspanyolca, Latin, folk ve klasik müzik türleri çalınabilir. Üstelik çalarken pena veya başka bir aparat kullanmadan direkt ‘el’ ile rahatça çalabilirsiniz. 

Klasik Gitarda Çalabileceğiniz Müzik Türleri Ve Gitar Özellikleri

Klasik gitarlar, günümüzde en çok kullanılan ve öğrenilmek istenen bir gitar çeşididir. Tabi her gitarın kendine göre çalma zorlukları bulunmaktadır. Buna rağmen klasik gitarlar çalması en rahat olan gitar çeşitlerinden biridir. Klasik gitarı bir kez öğrendiğiniz zaman bir daha bırakmak istemezsiniz ve her türlü müzik çeşitlerinde kullanmak istersiniz ve bunu başarırsınız. Çünkü klasik gitarı herhangi bir yer de, çeşit çeşit müzik türlerinde kullanabilirsiniz. Şunu da belirtmeliyim ki, klasik gitarlar tekniklere dayalı olarak ve pratik gerektiren bir enstrümandır. Çok fazla çalışarak aynı oranda kendinizi geliştirip, başta klasik, Flamenko, Latin, İspanyolca, folk gibi bir çok müzik türünü çalabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi bu enstrümanın önemli özelliklerinden biri bütün müzik çeşitleri ile bağlantısının olmasıdır. Yani klasik gitarlar hakkında çok yönlü bir gitar türü diye boşuna denmiyor demek ki  

Son olarak şunu söylemeliyim ki, klasik gitarlar amfi veya herhangi bir ekstra aparata, hatta penaya bile gerek duymadan her ortamda çalabileceğiniz ve popülerliğini hiçbir şekilde yitirmeyeceğine inandığımız bir enstrüman çeşididir.  www.yonkamüzikmarket.com adresine tıklayarak sizde kendinize bir klasik gitar satın alıp, doyasıya her türlü müzik keyfini yaşayabilirsiniz. 

Merak Edilen Soru Ve Cevaplar 

1.    Klasik Gitar İle Pop Müzik Çalabilir miyim ?

Klasik gitarlar, sadece klasik müzik çalabilmeniz için değil aynı zamanda başka müzik türlerini de çalabilmeniz için vardır. Pop müziklerde buna dahildir. Günümüzde bir çok müzik grubu pop müzik yaparken klasik gitardan da faydalanır. Çünkü yumuşak tınısı ve her türlü müziğe uyum sağlamasından dolayı klasik gitar tercih etmektedirler. 

2.    Klasik Gitarı Hangi Müziklerde Kullanabilirim ?

Klasik gitarlar çok yönlü bir enstrümandır. Her türlü müzik çeşitlerinde sıklıkla tercih edilir. Ancak en bilindik kullanılan müzik türleri, Klasik, Flamenko, folk ve Latin tarzda müziklerdir. Bunun dışında pop ve batı müziklerinde bile kullanılabilir. 

3.    Klasik Gitar İle Müzik Çalabilmek Kolay mı ?

Klasik gitarı öğrenmeniz ve herhangi bir müziği çalabilmeniz elbette zaman alacaktır. Ama siz ne kadar emek harcayıp azim ederseniz o derece de işiniz kolaylaşır ve öğrenmeniz çok zaman almadan pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi klasik gitarlar en sık tercih edilen gitar türüdür. Bunun nedeni hiç şüphesiz kolay ve rahat çalımıdır. Tüm müzik türlerine de yatkın bir enstrümandır bu yüzden hiç korkmayın. İstedikten sonra başarmanız oldukça mümkündür.

Görüntüleme: 38
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 06.03.2021