Akorlar.Net Banner

Kablosuz Mikrofon Çeşitleri

Kablosuz mikrofon çeşitleri kullanım amaç ve alanları göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Günümüzde yayın bir şekilde tercih edilen kablosuz mikrofonları farklı sınıflara ayırmamıza sebep olan unsurlar bulunur. Kablosuz mikrofonlar tür, iletişim portokolü ve benzeri unsurlar odağında ayrışabilir. Diğer bir adıyla telsiz mikrofon olarak geçen kablosuz mikrofon modelleri iki ana parçada değerlendirilir. Alıcı ve Verici olarak bu ürünü iki parçada değerlendirir ve kullanırız. Aynı zamanda günümüzde yaygın biçimde tercih edilen uhf band ve vhf band kablosuz mikrofon modelleri bulunur. Son olarak karşınıza çıkabilecek telsiz el, yaka, headset, masa ve enstrüman mikrofonlarını önemli detaylar odağında sizlere aktaracağım.

Kablosuz Mikrofon Bağlantı Prensipleri

Uhf Band: Günümüzün en yaygın şekilde kullanılan telsiz mikrofon bağlantı biçimidir. Vhf band’a göre daha geniş çekim mesafesine sahip olan uhf band telsiz mikrofon modelleri aynı zamanda daha geniş frekans aralığına sahiptir.

Vhf Band: Uhf banda göre daha dar frekans aralığı ve daha düşük çekim mesafesine sahip bağlantı biçimdiir. Genellikle fiyat odaklı ürünlerde tercih edilen bağlantı biçimidir.

Ayrıca birçok kişinin aklına bluetooth, wifi ağlarını kullanabilen mikrofon modelleri soru gelmektedir. Günümüzde yaygın biçimde karşımıza çıkan bu bağlantı biçimleri ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı mikrofon modellerinde kullanılmaz. Bu yüzden kablosuz mikrofon modelleri size eski bir tabir olarak ta gelse telsiz mikrofon adıyla da anılmaktadır. Ayrıca bluetooth teknolojisi dahi radyo frekansı bağlantı biçiminin kısa mesafe için üst seviye güvenlik için şifrelenmiş ve geliştirilmiş bir biçimidir. Kulaklıklar için oldukça üst seviye kaliteye sahip ürünler olarak karşımıza çıksa da mikrofon modelleri için şimdilik elverişli bir teknoloji değildir.

 Kablosuz Mikrofon Türleri

Telsiz mikrofon modelleri genellikle kullanım şekline göre adlandırılır. Yaygın bir biçimde karşımıza çıkabilecek kablosuz mikrofon modelleri ise;

Olarak karşımıza çıkmakta ve birçok marka tarafından kendi içerisinde üstün teknik veriler dahilinde geliştirilmektedir. Ayrıca daha detaya girmek gerekirse, kablosuz mikrofon modellerini kapsül biçimi, kanal sayısı, alıcı ve verici özelliklerine göre çok daha fazla sınıflara ayrıştırabiliriz. Fakat ihtiyacınıza uygun akıcı bir yönlendirme için yukarıda yer alan çeşitler sizin hangi alana ve ürüne yoğunlaşmanız için yeterli olacaktır.

Kablosuz Mikrofon Kullanım Alanları

Telsiz mikrofon çeşitleri her alanda kullanılabilir. Tabi doğru çekim mesafesi, model ve özelliklere sahip bir biçimde profesyonel yardım alarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kablosuz mikrofon modelleri;

İçin amaca uygun değerlendirildiğinde oldukça kullanışlı ürünlerdir. Bu yüzden benim size tavsiyem ihtiyaca ve amaca uygun olarak geliştirilen telsiz tipi el, yaka, headset, masa ve benzeri mikrofon modellerini profesyonel yardım alarak bütçenize uygun bir şekilde güvenilir tedarik kanallarından satın alınız.

Kablosuz Mikrofon Avantajları

Peki türü, bağlantı biçimi ve kullanım alanlarından özenle söz ettiğimiz kablosuz mikrofon modellerinin kablolu modellere göre artıları nelerdir? Gelin isterseniz bu önemli unsura birlikte göz atalım. Öncelikle kablolu modeller günümüzde de çokça değerlendirilir. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise, kablosuz modellerin teknolojik açıdan yetersizliğiydi. Fakat günümüzde telsiz mikrofon modellerinin geldiği kalite ve konum göz önüne alındığında oldukça verimli performanslar elde edebileceğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Eskiden kablosuz modellerde ses oldukça düşük kalitede sunulmaktaydı, pürüzler, ses kopuklukları ve en önemlisi de çevre sinyal bozucu etkenler oldukça fazla bir şekilde karşımıza çıkabilmekteydi. Artık bu engeller büyük oranda aşılmakta ve gerçekten oldukça pürüzsüz, geniş çekim alanına sahip üst seviye ses kabiliyetine sahip telsiz mikrofon modelleri mevcuttur. Gelelim artık günümüzde geldiği noktada kullanıcılarına başta kablolu modellere olan artılarına, kablosuz mikrofonlar sayesinde;

Elbette tercih edilen tür ve kullanım alanına göre yukarıda sayılan artılar çeşitlenip artabilecektir. Bu yüzden sizde kendi amaçlarınız, düzeyiniz ve elbette bütçenize göre en doğru telsiz mikrofon türünü en kısa zamanda tecrübe etmelisiniz. Ben Uğur Can Selli, kablosuz mikrofon çeşitleri, bağlantı biçimleri, avantajları ve kullanım alanları hakkında sizlere kapsamlı bilgiler sunmaya çalıştım. Son olarak tavsiyelerimi dikkate alarak sizler için en doğru ses ekipmanlarını güvenilir tedarik kanallarından satın almayı unutmayınız.

Görüntüleme: 44
Ekleyen: Uğur Can Selli
Ekleme Tarihi: 26.02.2021