Akorlar.Net Banner

Podcast Yayıncılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Podcast yayıncılığı hakkında içerik, yazılımlar ve elbette ekipmanlar ile ilgili bilgilere sahip olmalısınız. Bu yazımızda ise sizlere bu konu ile ilgili düzey bakımından temel düzeyi göz önüne alarak konuyu kaleme alarak sizlere aktaracağım. Öncelikle podcast mantığını radyo sistemi ile benzeştirilse de aslında oldukça farklı temellere dayanmaktadır. İndirilebilir ses kayıtlarının ilgili kitlelere dizi halinde yayınlanma biçimini podcast mantığı olarak kabul ediyoruz. Gelin isterseniz bu yabancı sözcüğün temellerine birlikte göz atalım.

Podcast Nedir?

Podcast iki yabancı kökenli kelimenin kırpılarak ve alıntı yapılarak bir araya gelmesinden oluşan bir sözcüktür.

İPod => Pod (küçük kapsül)

Broadcast => yayın anlamına gelmekle birlikte cast kısmı oyuncular anlamına gelmektedir.

Podcast sözcüğü 2000 yıllarında türemekle beraber günümüzde sadece İPod ürünleri için kullanılmaz! Birçok akıllı cihaz ve internete bağlanan elektronik ürüne mal edilmiş bir unsur olarak hayatımızda yer almaktadır. Podcast terimini en iyi şekilde kavraya bilmek için podcasting nedir öğrenmeliyiz.

Podcasting ise genellikle bir sıra, düzen halinde oluşan elektronik ortam ses ve görüntü verilerinin internet aracılığı sayesinde internete bağlanan cihazların indirebileceği şekilde yayınlanmasıdır. Bahsettiğim şekilde yayımlanıp indirilmiş olan verilere ise podcast denir. Podcast mantığının ayrı bir sınıfta değerlendirilmesi ve talep görmesine sebep ise belli bir düzen ve yeni bölüm mantığı ile devamlılığının olmasıdır. Herhangi bir konu hakkında internet üzerinden bilgi edinebilir sesli ve görüntülü kaynaklara ulaşabilirsiniz. Fakat podcast mantığı sayesinde gerektiğinde abonelikler sayesinde üreticinin herhangi bir konu hakkında oluşturduğu içerikleri düzenli bir biçimde takip edebilir istediğiniz zaman bu verilere erişebilirsiniz.

Podcast Avantajları Nelerdir?

Podcast yukarıda yer alan avantajları kişiden kişiye artıp azalabilmektedir. Ayrıca günümüzde görüntünün de ele alındığı mp4 formatında podcast ürünleri farklı platformlar sayesinde yayınlanabilmektedir. Bu yüzden günümüzde ekipman bakımından da oldukça öznel ele alınması gereken bir konudur. Şimdi ise gelelim isterseniz podcast ekipmanlarına birlikte göz atalım.

Podcast Ekipmanları

Podcast ekipmanları düzeyiniz, hedefleriniz, içeriğiniz ve tabi ki bütçeniz odağında çeşitlenip, değişebilmektedir. Bu yüzden sizlere bu alanda verimli bir şekilde değerlendirebileceğiniz ürünleri genel olarak ele alacağım. Sizler ürünleri mutlaka kendi alanınız için üst düzey bilgiye sahip profesyonel kişiler tarafından değerlendirerek satın alınız.

Her seviyeye uygun Podcast Ekipmanlarını YonkaMüzikMarket ‘in online satış platformundan kolayca inceleyebilir ve ekipmanlar ile ilgili her türlü soruyu profesyonel destek birimine gönül rahatlığı ile sorarak, ihtiyacınız olan bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Podcast Mikrofonu: Güncel bir terim ile daha karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. Aslında çok eski de olsa kullanıcıların ses ürünlerine üst düzey öncelik vermesi ve ön plana almasından dolayı podcast için verimli kullanılabilen mikrofon modelleri ortaya çıkmıştır. Öncelikle telefon ve bilgisayarınız üzerinde dahili olarak bile var olan mikrofonlar sayesinde bile podcast yayıncılığı yapabilirsiniz. Fakat içeriğin kalitesini arttırmak kitlenize kaliteli içerikler sunmak için mutlaka kondenser mikrofon modellerini değerlendiriniz. Ayrıca condenser mikrofon modelleri hassas ses kabiliyetlerine sahip olmakla birlikte genellikle stüdyo ortamlarında değerlendirilmektedir. Sizler ortaya düzey bir ses istiyorsanız eğer, yaka mikrofonları veya mikrofonlu kulaklık modellerinde yer alan mikrofon modelleri sayesinde de verimli yayınlar ortaya koyabilirsiniz. Tabi sadece mikrofon ile bitmiyor ek ürünler ve çevre faktörleri podcast yayın ses kalitesine direkt etki edebilir. Gelin isterseniz bu ek ürünleri ve çevre faktörlerini de ayrıca ele alalım.

Mikrofon Standı: Podcast mikrofonu olarak condenser mikrofon tercih ettiyseniz eğer mutlaka mikrofonu en doğru mesafe ve açıda konumlandırmak için mikrofon sehpası kullanmalısınız.

Pop Filtre: Ses patlamalarının önüne geçmek ve elbette mikrofonun baş kısmına ulaşan sıvı taneciklerini önlemek ve son olarak mikrofon ile mesafenizi korumak için kullanabilirsiniz.

Shock Mount: Bildiğiniz üzere performans esnasında çevrede yer alan birçok cisim titreşim yaymaktadır. Bu titreşimler mikrofon standına ve mikrofona ulaşabilir. Böylece karşımıza istenmeyen pürüzler çıkar shock mount ürünleri ise mikrofonu askıda tutarak yapısı sayesinde mikrofona ulaşan istenmeyen titreşimleri en aza indirger.

Ses Kartı: En basit haliyle mikrofonun yakaladığı ses dalgalarını dijital ses verilerine dönüştüren ekipmandır. Fakat ses kartı bilgisayarlarda yer alan ekran kartı gibi ses performansına direkt etki etmektedir. Ayrıca dahili phantom power güç seçeneği yani +48 volt güc özelliğine sahip olarak karşımıza çıkan xlr girişli ses kartları da condenser mikrofonlar için oldukça önemli ve ayrıca değerlendirilmesi gereken ekipmanlardır.

Mikrofon Mikseri: Sıklıkla karşımıza çıkan bu ürünler birden fazla ses kaynağı var ise mikrofon, enstrüman ve benzeri ekipman için değerlendirilmesi gereken en önemli ürünlerden biridir. Genellikle bu mikser modellerinde +48 Volt güç seçeneği mevcut olmakta ve böylece kondenser mikrofonları kolayca kullanabilirsiniz.

Kulaklık: İcraları analiz etmek, podcast dinlemek ve içerikleri üretmek için sizi dış ortamdan izole ederek kullanma imkânı sağlayan kişisel ses aktaran ürünlerdir. Ses sistemi için olmazsa olmaz olan bu ekipmanları mutlaka değerlendirmelisiniz, günümüzde telefonların yanında gelen minik mikrofonlara sahip kulak içi kulaklıklar bulunmaktadır. Fakat asıl konumuz büyük sürücülere sahip mikrofonlu monitör kulaklık modelleridir. Üst seviye ses özelliklerine sahip kulaklık modelleri sizlere hem stüdyo ortamında hem de podcast yayınlarınızda oldukça yararlı olacaktır.

Midi Klavye: Son yılların en popüler dijital ses ve efekt birimidir. Mevcut tuş ve petleri sayesinde oldukça özel ses ürünleri üretmeye ve sizlere eşsiz efektler sunmaya özel geliştirilmiş ekipmanlardır. Üzerlerinde genellikle hoparlör dahi bulunmayıp elde edilen sesleri dijital ortamlarda ses verisi şeklinde elde eder ve projelerinize dahil edersiniz. Burada üretilen seslerin takip ve analizini, harici bir kulaklık ve benzeri ekipman sayesinde mevcut yazılımlar sayesinde yapabilirsiniz.

Podcast yayıncılığı hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara her açıdan ele alarak akıcı bir şekilde sizlere sunmaya çalıştım. Ben Uğur Can Selli, umarım ihtiyacınız olan bilgilere bu yazı aracılığı ile ulaşabilmişsiniz. Son olarak özellikle podcast ses ekipmanlarınızı güvenilir tedarik kanallarından satın almaya özen gösteriniz. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise her tür elektronik ses ürünü için her seviyeye uygun ürün çeşitliğine sahip YonkaMüzikMarket ‘in online satış platformudur. Hem profesyonel bilgi hem de oldukça uygun fiyatlar ile sizlere sunulan podcast ekipmanlarını kaçırmayınız.

Görüntüleme: 57
Ekleyen: Uğur Can Selli
Ekleme Tarihi: 24.02.2021