Akorlar.Net Banner

Yan Flüt Hakkında Bilgiler

Yan flüt kendine özgü ses ve yapı özellikleri sayesinde nefesli çalgılar arasında ayrı sınıfa sahip olmuş oldukça özel bir enstrümandır. Kullanıcıya göre yan pozisyonda icra edilmesine sebep bek yani ağızlık kısmına sahip olmasın ve yan bir pozisyonda çalınmasından dolayı yan flüt olarak anılmaktadır. Yan flüt metal veya ahşap gövdeden üretilebilen bir enstrüman olsa da günümüzde yaygın olarak metal ve benzeri maddelerden üretilmektedir. Genellikle gümüş ve pirinç kaplamalar ile karşımıza çıkan yan flüt, adında geçen flütten dolayı oldukça basite indirgenmektedir. Fakat flütte basit olmasa da çocukluğumuzda okullarımızda değerlendirdiğimiz için ciddiye çoğunlukla almadığımız ürünlerdir. Yan flüt hakkında genel bilgilere değindiğimize göre hakkında bilinmesi gereken önemli detaylara alt başlıklar şeklinde değinelim.

Yan Flüt Türleri

Yan flüt ailesi orkestra ve bandoların vazgeçilmez üyesi olmakla birlikte genellikle pikolo flüt, alto flüt ve bas flüt te yan pozisyonla yani bek kısmının yan açıyla yer aldığı ürünlerdir. Pikolo flüt normal bir yan flütün yarı boyunda olmakla birlikte alto flüt ise normal bir yan flütten biraz daha büyüktür. Her biri ayrı ayrı özel ses ve tını özelliklerine sahip olmakla birlikte geçmişten günümüze yapı özellikleri korunarak bugünlere gelmiştir. Günümüzde dahi her geçen gün oldukça özel kaplama ve maddelerden üretilen oldukça değerli yan flüt modelleri mevcuttur. Genellikle bayanlarda gördüğümüz bu muhteşem ürünler birçok kişinin nefesli enstrümanlara olan ilgisini arttırabilecek potansiyele sahiptir. Fakat ciddi bir çalışma, pratik ve eğitime ihtiyaç duyularak üst seviyelerde icra edilebilen bir enstrümandır. Çünkü günümüzde herhangi bir yan flüt türü genellikle batı müziğinin üst seviye parçalarında sahne, orkestra ve bandolarda kullanılmaktadır. Yan flüt modellerini nikel, gümüş ve hatta altından yapıldığını görürseniz sakın şaşırmayın. Çünkü abanoz ve nar ağacı gibi sert ağaç türlerinden üretilen bu muhteşem enstrümanlar günümüzde metal, nikel, gümüş ve hatta altın gibi maddelerden üretilebilmektedir. Böylece karşımıza oldukça maliyetli ve özel yan flüt modelleri çıkmaktadır. Birçok açıdan ele aldığımız yan flütlerin icrası hakkında bilinmesi gereken detaylara değinmek istiyorum.

Yan Flüt Kullanımı

Yan flüt modeli iyi bir şekilde kullanmak için öncelikle profesyonel yardım alabilirsiniz. Tabi onun dışında sizlere düşen birkaç ön hazırlıkta gerekir. Bunların başında enstrümanı iyi tanımalıyız. Yan flütün baş bölümünde ağızlık veya bek adı verilen üfleme deliği bulunur. Bu üfleme deliği icra eden kişinin alt dudağına dayanarak icra edilir. Sağ omuz yönünüzde yere paralel bir şekilde tutarak kullanmanız gereken bu enstrümanı sol eliniz ile bek kısmına yakın ses delikleri için bulundurursunuz. Sağ eliniz ise kuyruk kısmındaki delikler için kullanılır. Bu tutuş pozisyonu esnasında iki elin başparmakları ise enstrümanı alttan destekler. Ayrıca flütün 1,9 cm silindir ciciminde borusu bulunur. Standart bir yan flüt modelinin ise bek kısmından kapalı uca uzanana dek 69,2 cm uzunluğu bulunur.

Yan flüt modelinizi kendi imkanlarınız ile kullanmak için üstün yetenekleriniz yok ise eğer, düzenli bir çalışma sayesinde öğrenebilirsiniz. Mutlaka nota bilgisi, nefes egzersizleri başta olmak üzere düzenli pratikler yaparak yan flüt modelinde emin adımlarla yol alabilirsiniz. Mutlaka sorunları biriktirmeden kendinize güvenerek emek vermekten çekinmeyiniz. Size bir tavsiye basit icralardan başlayıp sizlere heves katacak ürünleri kendiniz üretin. Hatta sizin emeğinize saygı duyacak ve size bu uzun soluklu yolda renk katacak kişiler ile birlikte öğrendiğiniz tınıları icra edin. Onların emeğinize ve elbette yan flütün sesine olan ilgisini gördükten sonra ise kendinizi bu eşsiz arkadaşın sürükleyicisi ses ve tını özelliklerine bırakın. Her şey zaman içerisinde olup biterken sizde öğrenmenin ve bu muhteşem arkadaşınızın keyfini çıkarın. Son olarak birçok açıdan ele aldığımız bu enstrüman hakkında merakınızı bir adım öteye taşıyacak iseniz fiyat konusuna değinelim.

Yan Flüt Fiyatı

Yan flüt fiyatı birçok üflemeli çalgıya göre biraz maliyetlidir. Buna sebep ise genellikle nadir tercih edilmesinden kaynaklı üretim azlığıdır. Bunun dışında oldukça değerli kaplama veya hammaddelerden üretilen bu çalgı aletlerinin fiyatı bu nedenle de artabilmektedir. Bu yüzden benim sizlere tavsiyem mutlaka kullanım düzeyi, hedefleriniz ve bütçeniz odağında yan flüt modelini değerlendirmenizdir. Ben Uğur Can Selli, benim sizlere tavsiyem kullanım düzeyinize ve bütçenize uygun yan flüt modelini güvenilir bir firmadan tedarik etmenizdir. Sonrasında ise uzun vadede sizlere arkadaşlık edecek sizler için maddi ve manevi değeri olan bu enfes enstrümanlarınızı doğru bir şekilde bakımını yapmaktır. Her icradan sonra bu değerli arkadaşımızı temizleyerek kuru bir şekilde muhafaza etmeyi ve düzenli olarak emek vermeyi unutmayınız. Bir sonraki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın.

Görüntüleme: 54
Ekleyen: Uğur Can Selli
Ekleme Tarihi: 16.02.2021