Akorlar.Net Banner

Bas Gitar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bas Gitar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bas gitar teknik olarak iki ana sınıfta değerlendirilse de günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilen ve bizim konumuz olan elektrik bas gitar modellerini inceleyeceğiz.  Kısaca değinmek gerekirse bas gitar akustik ve elektrik olarak iki dala ayrılır. Asıl konumuz olan bas gitar çoğu kişi için oldukça uzak bir enstrüman olsa da icra edildiği müzik türleri için vazgeçilmez bir üyedir. Bas gitar modellerinde genellikle dört veya altı tel mevcuttur. Genellikle dört adet telin yer aldığı bas gitarlarımız oldukça tok ve kalın ses veren çalgı aletleridir.

Bas gitar tür bakımından telli çalgılar sınıfında değerlendirilen pena, parmak ve tırnaklarımızla aracılığı ile icra edilen eşsiz bir enstrümandır. Ayrıca bas gitar modelleri geçmişten günümüze özgün yapı ve ses özellikleri korunarak geliştirilmektedir. Birçok üretici marka yer aldığı ve dolu yani katı diye tabir edilen gövde yapısına sahip olduğu için farklı tasarımlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bas gitar modelleri başlangıç için değerlendirilmeyen bir enstrüman türü olsa da birçok gitaristin aşamalar halinde mutlaka tecrübe ettiği gitar türüdür. Gitar ailesinin olmazsa olmaz üyelerinden biri olan bas gitar modelleri kıtasal olarak kabul edilmekle birlikte günümüzde belirgin standartlara sahip olarak birçok marka tarafından üretilmektedir. Birçok açıdan konuya zemin olması açısından ilgili detaylara değindiğimize göre bas gitar kullanıcıları için oldukça önemli olan ses üretim biçimi hakkında bilgileri sizlere sunmak istiyorum.

Bas Gitar Ses Üretimi

Bas gitarda ses tellere olan tepkilerimiz sonucunda elde edilir. Doğru akort edilmiş bir gitar modelimizin sapında akor basarken ya da gövde üzerinde tellere temas ederken ses elde edilir. Fakat tamamı ile elektronik ortam odağında yani bağımlılığıyla var olan bas gitarlarda elde edilen sesler dijital ses verileridir. Bu yüzden bu ses verilerini duyabilmek için amfi adı verilen yükselteç olarak geçen amplifikatörlere ihtiyaç duyarız. Peki bu ses oluşum durumunu detaylı bir şekilde inceleyecek olursak, kulağımıza gelen eşsiz tınılar hangi yolu izlemektedir?

Bas gitarın teline dokunduğunuzda bir titreşim oluşturursunuz bu titreşim tel vasıtasıyla manyetiklere manyetikler elektrik akımı vasıtasıyla amfilere dijital ses verisini aktarır. Amfi ve hoparlör ürünlerimiz aracılığı ile de elde edilen sesler çevreye aktarılır. Böylece karşımıza tok, derin, elektronik adı verdiğimiz oldukça ritmik sesler elde edilir. Bir enstrüman türü elektronik girişlere sahip ise genellikle telleri çelik ve benzeri yapıdadır. Böylece tellere etki ettiğiniz de cevabınız daha çabuk olacaktır. Bu durumda karşımıza üst düzey tel dirençlerini ortaya koyacaktır. Tabi devamında üst düzey direnci karşılayabilecek üst düzey burgular, sağlam gövde ve sap tasarımına ihtiyaç doğuracaktır. Yani böylesi bir sistemin tüm parçaları birbirini tamamlayacak düzeyde olmalıdır.

Bas Gitar Kullanım Alanları

Bas gitar kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Çünkü ritim çalgısı olarak ta geçtiği için müziğe, sahneye ve alana yön verecek üstün ses kabiliyetine sahiptir. Nasıl ki bir parçayı şaha kaldıran ürünler var ise eğer bas gitar da bu çalgı aletlerinden biridir. Bu yüzden oldukça geniş alanda tercih edilen bu arkadaşlarımız özellikle konser ve genel itibari ile sahnelerin vazgeçilmez üyesidir. Bas gitar modelleri günümüzde tüm müzik türlerinde tercih edilebilir olsa da yaygın olarak Metal, Rock, Blues, Caz, R&B ve Punk gibi müzik türlerinde değerlendirilir. Bas gitar ilk oalrak 1950’li yıllarda karşımıza çıkan Fender üretimi bir çalgı aletidir. Fender sayesinde hayatımıza giren bu eşsiz enstrümanın ilk modeli Fender Precision Bass adını taşımaktadır.

Bas gitarı satın alırken değerlendirmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar bulunur. Bunun başında ve oldukça az bilinen amfi türüdür. Çünkü bas gitar amfisi özel olmak zorundadır. Çünkü elektro gitar ve benzeri gitar modelleri için tercih edilen amfi modeli bas gitar modeli için uygun değildir. Bas gitarın amplifikatörleri düşük frekansa sahip sesleri daha verimli verebilecek kapasitelere sahip amfi türleri olmalıdır. Bu yüzden amfi satın alırken mutlaka gitar türünüzü tedarik firmasına iletiniz.

Günümüzde olmazsa olmaz olarak yer alan müzikte ritim başta olmak üzere birçok önemli noktaya yüksek temas yüzeyine sahip bas gitar hakkında son olarak satın alma aşaması hakkında bilgiler vermek istiyorum. Bence bas gitarı modellerini tercih ederken mutlaka kullanım düzeyiniz, amaçlarınız ve elbette bütçeniz odağında değerlendirerek satın almalısınız. Ben Uğur Can Selli, umarım sizlere bas gitar serüveniniz de ihtiyacınız olan bilgiler sunabilmişimdir. Lütfen bu alanda profesyonel olan güvenilir tedarik kanallarından sizlere uzun soluklu performans sunabilecek bas gitar modelleri tercih ediniz.

Görüntüleme: 47
Ekleyen: Uğur Can Selli
Ekleme Tarihi: 12.02.2021