Akorlar.Net Banner

Başlangıç İçin Tenör Ukulele

Başlangıç İçin Tenör Ukulele


Tenör ukulele başlangıç için değerlendirebileceğiniz bir modeldir. Her ne kadar soprano ve concert modele göre daha az değerlendirilse de kişilerin ses tonu ve el ölçüleri göz önüne alındığında tenör modeller dahi başlangıç için uygundur. Fakat şunu belirtmekte fayda var bu yazımızda sizleri doğru bir şekilde yönlendirmek amacı ile genel bilgileri tüm aile üyelerinin kıyaslamaları ile sunmak istiyorum. Öncelikle tenör ukulele modeli hakkında edindiğim bilgilere geçmeden önce genel bilgiler vermek istiyorum. 
Ukulelenin Hızla Gelişimi
Ukulele köklü bir enstrüman olsa da son yıllarda hayatımıza hızla adapte edilmiştir. Bununda başlıca sebepleri olmakla birlikte fiyatının da oldukça büyük rol oynadığı kabul görebilir. Öncelikle kişilerin yeni enstrümanlara olan açlığı mevcut hali hazırda değerlendirilen ekipmanlardan sıkılmış olmamız bizleri yeni müzik aletlerine sevk etmiştir. Tabi tek sebep bu değil, fakat tüm sebepler bir araya gelerek mevcut sonucu oluşturmuştur. Günümüzde artık hemen hemen birçok enstrümana kolay erişir olduk, çünkü üretim arttı. Çeşitliliğin olması ile birlikte birçok marka oluştu, son olarak markaların fiyat rekabeti sayesinde kullanıcı bu durumu avantaja çevirdi. Yani birçok unsur bir araya geldiğinde hele birde bu eşsiz enstrümanın ses özelliklerini de hesaba kattığımızda tenör ukulele ve diğer yeni enstrüman modelleri tercih edilmesi gayet normaldir.


Tenör Ukulele Nedir?


Sizleri sıkmadan genel olarak bilmeniz gereken noktalara kısaca değindiğimize, göre tenör ukulele hakkında bilinmesi gereken unsurlara geçebiliriz. Tenör ukulele en yaygın şekilde tercih edilen 3 ukulele türünden biridir. Bu diğer iki üyenin en büyüğü ve en kalın sese sahip olanıdır. Elbette bariton ukulele modeli daha kalın ve büyük olsa da tenör modele göre yaygınlık bakımından ukulele denildiğinde akla soprano, concert ve tenör model gelmektedir. Tenör ukulele modeli her geçen gün daha geniş alanda değerlendirilmekle birlikte ilk bakışta gitara benzemektedir. Ayrıca soprano modele göre ciddi büyük olması kafaları sıklıkla karıştırmaktadır. Fakat biraz daha dikkatli baktığımızda sadece 4 adet tele sahip olması gitardan ayıran en belirgin özelliğidir. Ayrıca 43 cm tel uzunluğuna sahip olmakla birlikte toplam uzunluğu sadece 66 cm olarak kabul görür ve üretilir. Genellikle maun ağacından üretilen bu eşsiz enstrüman gövde, sap ve teller olarak 3 ana sınıftan oluşur. Gövde üzerinde ses deliği dahi bulunan bu enstrümanımızın sap üzerinde perdeler bulunmaktadır. Tenör ukulele hakkında konuyu daha fazla dağıtmadan ilgisi bir adım ötede olup satın almayı düşünen arkadaşlarımız açısından fiyat konusuna da kısaca değinmek istiyorum.


Tenör Ukulele Fiyatı


Tenör ukulele fiyat bakımından soprano ve concert modele göre daha maliyetlidir. Bunun en büyük sebebi üretiminin soprano ve concert modele göre daha az olmasıdır. Üretimde direkt olarak tüketimle alakalı olduğu için bu fiyat farkı uzunca süre kalacaktır. Ayrıca günümüzde yer alan birçok enstrüman türü gibi tenör modelde ulaşılmayacak tutarlara sahip değildir. Aksine markaların fiyat rekabeti kullanıcının işine yaramakta ve sizlere böylesi eşsiz enstrümanları tecrübe etmek için uygun ortamı sağlamaktadır. Konu hakkında tenör ukulele fiyatını ek ekipmanlar ve kullanım düzeyiniz odağında değerlendirmeli ve mutlaka güvenilir tedarik kanallarından satın almalısınız. Ben Uğur Can Selli, umarım tenör ukulele tercih edecek arkadaşlarımızın ihtiyacı olan bilgileri akıcı bir şekilde sizlere sunabilmişimdir. Bir sonraki enstrümanda görüşene dek, lütfen yazımızda yer alan bilgilerin kullanıcıların tecrübelerinden alıntı olduklarını da unutmayınız. Elbette kesin teknik bilgileri de sizler için araştırarak yazılarımızda kullansak ta konuyu dokunarak ve sizlere ilk elden ulaştırarak daha verimli olacağınızı gördüğümüz için tavsiyelere de sıklıkla yer vermekteyiz.

Görüntüleme: 61
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 10.02.2021