Akorlar.Net Banner

Başlangıç İçin Alto Saksafon

Başlangıç İçin Alto Saksafon


Başlangıç için alto saksafon hem icra edebileceğiniz müzik türleri hem de yapı özellikleri göz önüne alındığında oldukça doğru bir tercih olacaktır. Başlangıç düzeyinde olan kişiler için gelişim açısından oldukça kullanışlı büyüklüğe ve kullanıma sahiptir. Birçok profesyonel tarafından başlangıç için saksafon tavsiyesi için belirtilmiş saksafon türü alto saksafondur. Bu yazımız da ise alto saksafon hakkında genel bilgiler vererek başlangıç düzeyinde olan kişiler için bu eşsiz yolculukta bazı noktalara ışık tutmaya çalışacağım. Öncelikle bu enstrüman türünün genel özelliklerinden ve tarihinden bahsetmek istiyorum.
Saksofon olarak ta karşınıza çıkabilen bu enstrümanın saksafon ve saksofon olarak iki yaygın yazım biçimi vardır. S biçiminde yapıya sahip olan bu enstrümanımız genellikle pirinçten üretilmektedir. Ayrıca 1840 yıllarında Adolpe Sax adlı Belçika asıllı bir mucit tarafından saksafon icat edilmiştir. Müzik aleti üreticisi bir aileye sahip Adolphe Sax üflemli ve nefesli çalgılar ile ilgili kendini geliştirmiştir. Hayatımıza kattığı saksofon sayesinde de günümüz batı müziği, cazz müziği ve hatta ordu bando grupları büyük ölçüde gelişmiştir. Saksafon klarnete benzemektedir. Tuş sistemi klarnetten farklı olsa da flütü andırmaktadır. Ayrıca saksafon metal ve türevi yapıya sahip görünse de tahta üflemeli çalgılardan kabul görmektedir. Saksafon genellikle pirinçten yapılmakla kalmayıp gümüş ve altın renk kaplamalar ile özelleştirilir. Elbette gerçek gümüş ve altından üretilen birçok enstrüman olduğu gibi saksafonun da örnekleri günümüzde mevcuttur.
Batı müziğinden hayatımıza giren bu eşsiz çalgı aleti, son yıllarda karşımıza daha sık çıkmaktadır. Bunun ana sebebi ise enstrüman üreticilerinin artması ile birlikte fiyatların kullanıcılara daha cazip gelmesi yani daha ulaşılabilir fiyatlara sahip olmasıdır. Çünkü geçmişte tekelleşen üretim yüzünden birçok enstrüman herkesin satın alamayacağı boyutta fiyatlara sahipti. Fakat çeşitliliğin artması ile birlikte kaliteden ödün veren markalarda hayatımıza girmiş fiyat odaklı işe yaramaz ürünler karşımıza çıkaran firmalar doğmuştur. Bu yüzden herhangi bir enstrümanı satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Konuyu daha fazla dağıtmadan saksafon türlerine ve elbette asıl konumuz olan alto saksafon ürününe değinmek istiyorum.
Saksafon aile oldukça büyüktür. Kısaca isimlerinden bahsetmek gerekirse eğer; sopranino, c soprano, f mezzo-soprano, alto, c-ezgi, tenor, bariton, bas ve kontrabas olarak söyleyebiliriz. Ayrıca az önce belirttiğim saksafon türleri küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır. En yaygın şekilde karşımıza çıkan saksafon türleri ise soprano, alto, tenor ve bariton saksafon olarak bilinir. Nadir de olsa bas saksafon modelleri orkestralarda görülebilir. İcra bakımından soprano model kullanılması talepler odağında düşünüldüğünde en zor üyedir. Birçok kişi soprano modele geçmeden önce daha verimli yol alabilmek ve kendini geliştirmek adına alto saksafondan başlamaktadır. Birçok noktadan ele aldığımız bu eşsiz enstrüman hakkında asıl konumuz olan alto saksafon konusuna daha detaylı göz atmak isteyenler yazımın devamını dikkatlice inceleyebilirler.


Alto Saksafon Nedir?


Saksafon ailesinin en güçlü üyelerinden biri olan alto saksafon modelimiz 65 cm boyunda olmaktadır. Ayrıca örtülü ses rengine sahip olmakla birlikte tek kamışlı bir enstrümandır. Son olarak iki oktavdan fazla ses genişliğine sahip eşsiz bir enstrümandır. Başlangıç düzeyi bakımından biçilmiş bir kaftandır. Birçok kullanıcının ilk tecrübe ettiği ve yola koyulduğu saksafon türü olan modelimiz, tenor ve bariton modellere geçmek için çok doğru bir kılavuzdur. Alto saksafonu ürettiği ses bakımından oldukça geniş alanda verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. 


Alto Saksafon Eğitimi ve Bakımı


Alto saksafon modelinize düzenli bir şekilde emek vermelisiniz. Doğru kullanım pozisyonu, nefes egzersizi, nota bilgisi ve pratikler sayesinde bu serüveni hem eğlenceli hale getirip hem de verimli yol kat edebilirsiniz. Tüm bu emek ve irade gerektiren zorlukla uğraşır iken ise enstrümanınıza ihtiyacı olan bakımı yapmayı unutmayınız. Çünkü elde ettiğiniz performansın kalitesinin daimiliği sizlerin bu muhteşem ürünü korumanızdan geçmektedir. Bu yüzden doğru ve güvenli bir şekilde icralarınızdan sonra temizlik işlemlerini özenle yapmalısınız. Sonrasında ise bu eşsiz dostunuz ile uzun soluklu muhteşem anılar biriktirmek kalacak, keyfini çıkarınız.
Ayrıca sıkça talep edildiği için üretimi diğer çeşitlerine göre fazladır. Böylece alto saksafon fiyatı diğer örneklere göre daha uygundur. Fiyatının uygun olması bu enstrüman sınıfında talep edilirlik bakımından meraklılara oldukça büyük bir sebep olmuştur. Ben Uğur Can Selli, saksafon ailesine alto saksafon modelinden gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz. Ayrıca sizlere tavsiyem mutlaka imkânınız var ise eğer profesyonel kişilerden yönlendirme ve yardım almaya çalışınız. Ayrıca bütçenize uygun alto saksafon modellerini mutlaka güvenilir tedarik kanallarından satın almaya özen gösteriniz.

Görüntüleme: 67
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 10.02.2021