Akorlar.Net Banner

En Verimli Şekilde Gitar Öğrenme Yöntemleri

En Verimli Şekilde Gitar Öğrenme Yöntemleri

Gitar bildiğiniz üzere müzik aleti denilince akla gelen ilk üç enstrümandan biridir. Oldukça geniş kullanım alanı ve meraklı kitleye sahip olan bu müzik aletini en verimli şekilde öğrenebilmek için dikkat etmemiz gereken aşama ve yollar bulunmaktadır. Umarım aklınızda bulunan soru işaretlerini giderebilir ve bu yolda sizlere verimli bir kılavuz olabilirim. Öncelikle gitarı tanımak gerekir. Bu enstrümanı bir arkadaşımız gibi düşünerek oldukça kapsamlı bir şekilde ele almalıyız.

Gitar

Gitar kendi içerisinde çeşitleri bulunan, çeşitleri arasında ses ve yapı özellikleri değişen telli müzik aletidir. Telli müzik aletleri arasında en çok talep edilen bu enstrüman batı müziğinin bizlere kattığı vazgeçilmez enstrümanlardan biridir. Yapı özellikleri bakımından gövdesinde genellikle ses deliği bulunan ahşap gövdeye sahip bu enstrümanda sap, burgular ve teller bulunur.

Pena, parmaklarımız ve tırnaklarımız ile icra edilebilen bu enstrüman da tellere temas edilerek ses elde edilir. Temasımız sayesin hayat bulan bu eşsiz enstrümanda ayrıntılara girecek olursak eşik, perde, köprü, rozet ve topuk gibi kısımlar yer alır. Ana parça itibari ile gövde, sap ve tellerden oluşan bu enstrüman burgular sayesinde akort edilir.
Gitarımızda akort en verimli ve doğru notalara göre tellerin ayarlanmasıdır. Gitar türü, kullanıcının sesi, müzik türüne ve benzeri unsurlara göre akort edilen gitarın sesini gitar capo adı verilen kelepçe ürünü ile değiştirebiliriz. Gitar enstrümanı hakkında çok detaya girip sizleri sıkmadan başlıca ihtiyaç duyulan ek ekipmanlardan bahsetmek gerekirse; gitar kılıfı, gitar akort cihazı yani tuner, gitar yedek telli, gitar penası, gitar standı ve benzeri ürünleri sayabiliriz.

Yapısından bahsettiğimiz bu muhteşem arkadaşın türleri ise; klasik gitar başta olmak üzere, akustik, elektro ve bas gitar olarak geçmektedir. Elbette elektronik bağlantı seçeneğine sahip olup amfi yardımıyla geniş alanlarda kullanılmak için tasarlanan temel tür gitar modelleri de bulunur. Gelin isterseniz bundan sonraki aşamalarda gitarımızı bir arkadaşımız gibi birlikte zaman geçirerek tanıyalım.


Gitarımızı ve Kendimizi Keşfedelim!

Gitarı ve kendimizi keşfetmek için bir yerden başlamak gerekir işte bu durumda genellikle klasik gitar türü tercih edilmektedir. Sonrasında birçok kullanıcı akustik, elektro türlere de rahatlıkla yönlenebilir. Fakat hem sap genişliği hem gövde hakimiyeti bakımından kendinizi güvende hissedip en iyi şekilde yol alabileceğiniz gitar türü klasik gitar modelleridir.

Kendimizi keşfetmek için ise bir yerden başlayıp içerisinde bulunduğumuz duygu geçici bir heves mi daha ötesimi anlamak çok sürmeyecektir. Kısa zamanda bu arkadaşlığın ne boyutlara geleceğinizi aslında gitar ile bir iki temas dan sonra anlayabiliriz. Tabi yol alıp ilerleyebildiğimiz sürece, işte bu aşama en zorudur!

Çünkü gitar ile oluşan dostluğumuzda tıkandığımız andan itibaren bu size bıkkınlık ve isteksizlik olarak dönecektir. Bir iki kez boşladıktan sonrada sorunlar ve karamsarlıklar artarak çığ olacaktır. Bu yüzden emin adımlarla kendinizi zorlamadan başardığınızı hissederek yol almalısınız. Benim konu ile sizlere tavsiyelerim şunlardır.

Mutlaka Gitarı Arkadaş Ortamında Tecrübe Ediniz!


Bu aşama sizler için çok zor olsa da kusursuz olmayı bir kenara bırakıp bir iki ses, akor veya parça da bilseniz kendinizi güvende hissettiğiniz insanlar arasında deneyiniz. Çünkü mutlaka gözler size çevrilecek ve daha bu aşamadayken böyleyse bir adım ötesi için vereceğiniz emeğin ve zamanın değeceğini bileceksiniz.

Zaman içerisinde ise sizlere kattığı özgüven, keyifli zaman ve dostluklara tanık oldukça da gitar vazgeçilmez dostlarınız arasına kolaylıkla girecektir. Mutlaka profesyonel bir şekilde konuyu ele aldığınız kadar da keyif almaya çalışınız. Gitarı gözünüzde büyütmek yerine ondan keyif almanın yolarını aramalı kendinize ve bu arkadaşa zaman tanımalısınız. Sizleri teknik ve teorik tecrübelerimle yormak yerine daraltmak yerine farklı bir açıdan konuyu ele almaya çalıştım, umarım beğenirsiniz. Ben Uğur Can Selli bir sonraki yazımda görüşene dek, kendinize iyi bakın…

Görüntüleme: 74
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 05.02.2021