Akorlar.Net Banner

Concert Ukulele Nedir ? Tavsiye Edilen Modelleri

Günümüz popüler müzik aletlerinden biride ukuleleler olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda her gencin elinde her evde gördüğümüz enstrümanlardan biridir. Hiç şüphesiz ki ilk görüştü herkes için sempati uyandıran minik gitar görünümlü bir çalgı aletidir. Fakat işin içine girildiği zaman gitardan çok farklı olduğunu göreceksiniz. Asıl konumuz konser ukulele modeli olsa da konuyu verimli bir şekilde algılayabilmeniz adına temel düzeyden itibaren kaleme almak istiyorum. Öncelikle ukulele hakkında genel bilgiler verip türlerinden bahsetmeliyiz. Ukulele Hawaii topraklarına ait olduğu kabul edilmiş olan göçmenler tarafından geliştirilen gövde, sap, perdeler, burgular ve tellere sahip bir enstrümandır. Muhtemelen gitardan farksız olduğunu görmekteyiz. Fakat aslında öyle değil ukulele modellerinde sadece 4 adet tel bulunur. Ayrıca oldukça minik ürünler olmakla birlikte 6 farklı çeşidi bulunur. Bunlar küçükten büyüğe doğru sırasıyla sopranino ukulele, soprano ukulele, concert ukulele, tenör ukulele, bariton ukulele ve bas ukulele ürünleri olarak yer almaktadır. Bizim konumuz olan konser ukulele yani concert ukulele ailenin üçüncü üyesidir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın şekilde tercih edilen 3 ukulele modelinden birisidir.

Concert ukulele hakkında ses ve yapı özellikleri bakımından daha kapsamlı bilgilere değinmek gerekirse öncelikle ölçülerinden başlamak doğru olacaktır. Concert ukulele toplamda 58 cm uzunluğa sahip olmakla birlikte sadece 38 cm tel uzunluğuna sahiptir. Oldukça minik olan bu eşsiz enstrüman ailenin bir diğer yaygın kullanılan tenör ve soprano modellere göre ses bakımından daha kullanışlıdır. Tenör model daha çok gitarı andırsa da, soprano model ise oldukça cılız ve ince sese sahip olsa da konser ukulele modeli oldukça kullanışlı ses ve yapı özelliklerine sahiptir. Soprano modele göre daha tok bir sese sahip olan concert ukulele modeli başlangıç düzeyi ukulele modelleri arasında benim kanaatimce en kullanışlı olanıdır. Çünkü bildiğiniz üzere ukulele modelleri oldukça ince seslere sahip olduğu için her kullanıcının sesine uymaya bilir. Fakat concert ukulele hem icra edilebilecek şarkı grubu hem de seslendiren kişilerin seslerini göz önüne aldığımız zaman daha geniş kitlelere sahip olmaktadır. Ayrıca soprano modellerde sap ve gövde kullanımı çok zor iken concert modeller kullanım açısından daha kolay ve kişilerin kendini geliştirmesi açısından daha pratik ürünlerdir. Bu sayede hem başlangıç düzeyleri hem de üst düzey icralar için concert ukulele modelleri oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Benim concert ukulele hakkında sizlere tavsiyem ise bütçenize uygun modelleri amaçlarınız başta olmak üzere kullanım alanlarınız ve düzeyiniz ışığında satın almalısınız. Yani mutlaka bu alanda üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip tedarik noktalarından profesyonel yardım alarak satın almalısınız. Ayrıca marka ve model tercihi bakımından iki kat dikkat edin, çünkü piyasada sadece fiyat odaklı oldukça kötü ürün bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere uzun vadede üstün performans sunabilecek concert ukulele ürünlerini güvenilir satış noktalarından satın almaya özen gösteriniz. Sizin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilecek concert ukulele modelini satın alırken ukulele ek ekipmanları olarak geçen kılıf başta olmak üzere stant, tuner, metod, pena ve benzeri yardımcı ekipmanları temin etmeyi de unutmayınız. Çünkü özellikle kılıf ve stant ürünü en doğru şekilde muhafaza etmek ve yarın için elde edilecek performansları garanti altına almak için oldukça önemli unsurladır.

Görüntüleme: 126
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 18.11.2020