Akorlar.Net Banner

Ukulele Tavsiyesi ve Tercih Edilen Modeller Hakkında Detaylı Bilgiler

Son yıllarda en çok merak edilen müzik aletlerinden biri olan ukulele hakkında detaylı yapmış olduğum incelemelerimi sizler ile paylaşacağım. Öncelikle bu enstrümanın modelleri ve hakkındaki detaylara geçmeden önce genel bilgiler vermek istiyorum. Ukulele telli müzik aletleri ailesi üye olmasının yanı sıra küçük gitar olarak da bilinen eşsiz ses ve tını özelliklerine sahip enstrümanlardır. Portekizli göçmenler tarafından geliştirilen Hawai topraklarına ait kısaltması uke olarak bilinen diğer bir adı da zıplayan pire olarak geçen eşsiz bir müzik aletidir. Ürettiği ses bakımından çeşitlenen bu çalgı aletinin günümüzde sıklıkla kullanılan 3 ayrı modeli bulunmaktadır. Bu modeller ise soprano, konser ve tenör olarak kabul edilmektedir. Bu modelleri ise yazımın devamında hem benim fikrim hem de araştırmalarım ışığında tanıyacaksınız. Öncelikle kolay ulaşılabilir müzik aletleri olarak kabul gören bu minik ürünler kolay taşınabilir yapısı ve projelerinize katacağı ses performansı açısından oldukça kullanışlı ürünlerdir. Günümüzde ise birçok müzik türünde, sahnelerde ve ses projelerinde sıklıkla kullanılmaya başlayan bu eşsiz enstrümanı gitardan ayıran özellikleri ise, başta sadece 4 adet tele sahip olmasıdır. Oldukça ince ve kısa seslere sahip bu ürünler standart boy bir gitarın çeyreği denilebilecek boyutlardadır.

Ukulele Modelleri İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/ukulele

Soprano Ukulele

Soprano ukuleleleri en çok tavsiye edilenlerin başında gelir. Ukulelenin tadı ve ses tonunu en doğal hali ile elde edebileceğiniz bu model oldukça minik bir yapıdadır. Ses bakımından kısa ve ince seslere sahip olan bir modeldir. Ayrıca günümüzde en çok satın alınan ukulelelerdendir. Standart model olarak kabul gören bu modelden daha büyük yapıda olan modellerde vardır. Ayrıca tüm çeşitlerin elektronik modelleri de bulunmaktadır. Fakat bu ürünler birçok müzik türünde yer almasının yanı sıra ses tonu bakımından daha ince tonlara hitap edebilmektedir. Ürünlerden elde edilmek istenen performanslar çeşitlenip daha doğrusu daha tok seslere kayıldıkça diğer modeller ön plana çıkmaktadır. Günümüzde ise en çok talep edilen midex sp-21 ukulele modelidir. Maun ağacı ile donatılmış olan gerçekten orijinal ve üst seviye ses ve tını özelliklerine sahip olan oldukça fiyat bakımından da ulaşılabilir ürünlerdir. 53 cm uzunluğa sahip olan bu modelin sapının üzerinde 15 adet perde bulunmaktadır. Akort etme sistemi ise, üst tellerden alt tellere doğru G(Sol) C(Do) E(Mi) A(La) veya A(La) D(Re) F#(Fadiyez) B(Si) şeklinde yapılmaktadır.

Soprano Ukulele İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/soprano-ukulele

Concert (Konser) Ukulele

Konser modelleri ise soprano modellere göre daha büyük ve tenör modellere göre ise daha küçük modellerdir. Concert modellerinin akort sistemi ise G(Sol) C(Do) E(Mi) A(La) şeklinde yukarıdan aşağıya doğru sıralanmaktadır. Ayrıca 38 cm tel ve 58 cm toplam uzunluğa sahip olan modeldir. Oldukça rahat bir şekilde başlangıç düzeylerinin dahi icra edebileceği ses bakımından da elverişli ve daha az riskli olan modellerdir. Şiddetle tavsiye edebileceğim bu ürünün kullanımı ebat bakımından daha büyük olduğu için daha kullanışlı yani daha kolaydır.Tenör Ukulele

Tenör modeli ise en çok kullanılan ukulele modelleri arasındaki ses bakımından en kalın yapıda olan modeldir. 42 cm tel uzunluğunun yanı sıra 66 cm toplam uzunluğa sahiptir. Neredeyse küçük gitar modelleri ile karıştırılabilecek düzeyde hacimlidir. Ses bakımından oldukça tok ve kalın olduğu için sıklıkla talep edilmekte ve birçok müzik türünde de oldukça verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsettiklerimin dışında ise, Pikolo, Bariton ve Bas modelleri de vardır. Fakat hem ülkemizde az kullanılması bu yüzden de oldukça zor ulaşılır ürünlerdir. Benim sizlere önerim ve tavsiyem ise ukuleleyi mutlaka kullanım düzeyi ve kullanım alanınız odağında değerlendirerek mutlaka maddi imkanlarınız ışığında güvenilir bir tedarik noktasından satın almanızdır.

Görüntüleme: 95
Ekleyen: Editör
Ekleme Tarihi: 12.05.2020