Akorlar.Net Banner

Ukulele Akort, Ukulele Akort Nasıl Yapılır?

Ukulele akort hakkında gerekli bilgileri vermeden önce ukulelemizi tanımanın konuyu daha iyi anlamanız için yararlı olacağını düşünüyorum. Ukulele olarak adlandırılan ve telli müzik aletlerinden olan bu enstrüman modeli 4 telli müzik aletidir. Tel yapısı olarak misina ve benzer tellerden yararlanılan bu cihazlar, normal gitarın çeyrek boyundadır. Bu nedenle ses tonu biraz daha tiz ve eşi benzeri yoktur. Ukulelerin genel özelikleri böyleyken, tıpkı diğer enstrümanlarda da olduğu gibi bu çalgıda kendi arasında kategoriye ayrılmaktadır. Bu farklılıkların nedeni ise, farklı boyutlarda ukulele modelleri mevcut olduğu için ayırt edilmesini daha kolay hale getirmek için farklı isimlendirilmişler diyebiliriz. Çünkü farklılık olarak sadece boyut ve boyutun getirdiği etkiler mevcuttur. Bahsettiğimiz modellere gelecek olursak en küçük boydan büyük boya soparano, concert, tenor ve bariton olarak sınıflandırılmaktadırlar. Peki ukulele modelleri hakkında gerekli bilgiye sahip olduğumuza göre, akort olayı nasıl olmaktadır diye soracak olursanız, alt yan başlıklarda gereken tüm bilgileri bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak alt başlığa geçmeden önce, ukulele akort etmeniz için en çok işe yarayan ve kullanıcıların vazgeçilmez olanı ukulele tuner adlı akort cihazı ve uygulamasından bahsetmek istiyorum. Ukulele tuner cihazı yani ukulele akort cihazı kolayca enstrümanın sap bölümüne mandallı yapısıyla bağlanabilen ve dilediğiniz notaya sabitleyip o frekansı yakalayacağınız zamana kadar yardımcı olacak cihazdır. Ukulele tuner uygulamaları ise, basit bir dokunmatik buton yardımıyla sistemi aktif hale getirebileceğiniz uygulamalar internette mevcuttur. Bu uygulamalarda cihazlar kadar kaliteli olmakta ve ilk aşamalarda profesyonelliğe geçiş evresi için büyük ölçüde tavsiye edilip kullanılmaktadırlar.


Ukulele Akort Nasıl Yapılır?


Ukulele akort edebilmeniz için öncelikle düzel yani 7 adet notanın belli bir düzenle oluşturduğu uyumlu ölçüleri bilmeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda hangi teli hangi notaya ayarlayacağınızı öğreneceksinizdir. Fakat prensip olarak anlatmak gerekirse, ukulele tuner yani ukulele akort cihazı veya ukulele akort uygulaması olarak adlandırdığımız cihaz ya da uygulama yardımıyla bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz. İşleminiz ise akort yapmak için seçtiğiniz cihaz veya uygulamayı çalıştırdıktan sonra burguları aşağı ve yukarı çevirerek istediğiniz Herz aralığına ulaşabilirsiniz. Bunun için çok küçük dokunuşların gerektirdiğini düşünürseniz, ilk başlarda biraz zorlanacak gibi olsanız da zamanla her şey daha iyi yerine oturacaktır. Tüm bu adımları tek tek uyguladıktan sonra iyi bir akordu olan ukuleleye sahip olacaksınızdır. Ancak yine de akort bir şekilde tutmuyorsa, belki de üretimde hata olabilir. Bunun için ise belli başlı hususlar sizleri doğru cevaba götürecektir. Bu hususlar ise ukulelenizin burgusu kalitesiz olduğu için sizler sıktıktan hemen ya da bir süre sonra gerilmeden dolayı kendini bırakıyor ve bu nedenle telde esnemeye neden oluyor diyebiliriz. Buna ek olarak tel kalitesi de bu konuda aktif olarak rol oynadığını düşünecek olursak, ya burgu ya da telde ciddi anlamda bir kalite kontrol gerektirmektedir. Ekstra olarak kimse bunu bilmese de, kasanın eğiminin yanlış olması yani yamuk olması akort tutmama nedenlerinden bir diğeridir.
Tüm bu makaleye güzel bir şekilde okuduysanız, gerekli olan tüm bilgileri edinmiş olmanız ve bir sorunla başa çıkabilecek yeterli bilgiye sahip olacağınızı düşünüyorum Bütün bu konuda hakkında benim tavsiyemi öğrenmek istiyorsanız, bazı mağazalarda toplu halde yani set halinde satışa sunulan ukuleleri almanızdır. Bu sayede, yanında gelen akort cihazı ile ilk andan itibaren kolay ve konforlu kullanıma başlayacaksınızdır. Hem diğer yandan ise her hangi bir sorun yaşamanız durumunda burgu veya telleri gösterebileceğiniz bir kişiyi tanımıyorsanız, sağlam bir firmadan alışveriş yapmanız bu konuda da sizlere fayda sağlayacaktır.

Görüntüleme: 136
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 09.11.2020