Akorlar.Net Banner

Kalimba Müzik Aleti Özellikleri

Kalimba Müzik Aleti Özellikleri

Günümüzün hızla gelişmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte hayatımıza yeni giren birçok enstrüman bulunur. Yeni nesil popüler müzik aletlerinin başında ise kalimba ve ukulele gelmektedir. Bu yazımızda ise kalimba üzerine gelen sıkça taleplerden dolayı bu eşsiz enstrümanı kapsamlı bir şekilde ele alacağız. Kalimba müzik aleti özellikleri saymakla bitmemekte ve dahası enstrüman olarak müzik türleri dışında sinir hastalıklarının tedavisinde dahi kullanılmıştır. Böylesi bir enstrümanı her evde görmeye şaşırmamak gerekir ama sıklıkla her eve nüfus etmesinin başlıca sebeplerine değinmek istiyorum.

Ayrıca yukarıda belirtilen öncü özelliklerinin yanı sıra ürettiği ses ve tını özellikleri sayesinde kalimba birçok müzik türünde sıklıkla değerlendirilir. Kalimba yerel bir enstrüman olmakla birlikte özellikle Güney Afrika topraklarına ait olduğu bilinir. Başparmak Piyanosu dışında en yaygın olarak kullanılan diğer bir ismi ise Mbira olarak geçer. Yerel bir enstrüman olduğu için icra edildiği ve üretildiği yani değerlendirildiği tüm Afrika topraklarında farklı isimlerle anılmıştır. Böylece birçok farklı isme ve çeşitli yapı özelliklerine sahip olmuştur. Kalimba Kıtasal olarak bilinen ve hemen hemen istenildiği takdirde birçok müzik türünde verimli olarak icra edilebilen tuşlu müzik aletidir. Eşsiz ses özellikleri sayesinde oldukça rahatlatıcı, sakinleştirici ve hoş seslere sahiptir. Tıpkı bir mızıka gibi az bir yer kapladığı için hemen hemen her alanda verimli bir şekilde icra edilebilir.

Kalimba Müzik Aleti Yapı Özellikleri

Kalimba yapı bakımından iki ana unsurdan oluşur. Birincisi genellikle maun ağacından elde edilen özel gövdeye sahiptir. Sonrasında ise gövde üzerine sabitlenen ses sütunları, ses levhaları ya da tuşları olarak bilinen yapıya sahiptir. Bu tuş sayıları kalimba çeşitlerine göre değişkenlik gösterir. Farklı tuş sayısına sahip olan çeşitleri tür olarak bilinmez ama ürettiği ses bakımından değişkenlik gösterebilir. Genellikle günümüzde en yaygın şekilde tercih edilen kalimba modeli ise 17 Tuşlu paslanmaz çelik ve hakiki maun ağacından üretilmiş kalimba modelidir. Ayrıca mevcut kalimba modelinde sese amfi görevi gören ve derinlik kazandıran ses deliği olması daha verimli olacaktır. Ayrıca mevcut gövdenin boyalı ise sese zarar vermeyecek doğru boya türlerinden boyanmış olması gerekir. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise mutlaka kalimba ve benzeri müzik aletlerini alanında profesyonel olan güvenilir tedarik kanallarından satın almanızdır. Bu yüzden güvenilir tedarik kanallarından bütçenize, amacınıza ve kullanım düzeyinize uygun olan kalimba modellerini satın almalısınız. Sonrasında ise istikrarlı bir şekilde emek verirseniz eğer güvenle ve emin adımlarla yol kat edebileceğiniz vefalı bir enstrümandır. Ayrıca bu eşsiz müzik aletine vereceğiniz emeğinizin karşılığını elde edebileceğiniz tını ve anlar doğrultusunda ele aldığımızda fazlası ile alacaksınız.

Görüntüleme: 133
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 02.11.2020