Akorlar.Net Banner

Ukulele Öğrenmek En Kolay Ukulele Çalma Yöntemleri

Ukulele Öğrenmek En Kolay Ukulele Çalma Yöntemleri

Son zamanlarda sıklıkla talep edilen ve karşımıza çıkan ukulele hakkında kapsamlı ve detaylı araştırmalarımız sonucunda başlangıç düzeyleri başta olmak üzere öğrenme ve kendinizi bu alanda geliştirmek adına ihtiyacınız olan birçok bilgiyi sizler için bir araya getirdik. Öncelikle başlangıç düzeyleri için olduğu isçin konuyu en temelden almak istiyorum. Gelelim ukulele nedir?

Ukulele göçmenler tarafından geliştirilen uluslararası arenada Hawaii topraklarına ait olduğu benimsenmiş olan telli tür müzik aletidir. Kısaltması uke olarak kabul edilen bu enstrümanın evrensel adı Zıplayan Pire olarak kabul edilir. Bunun sebebi ise ince ve kısa seslere gebe olması ve minik bir yapıya sahip olmasıdır. Ukulele oldukça şık tasarım ve sempatik yapıya sahip olduğu için birçok kişi tarafından sıklıkla talep edilmekte ve kullanım alanı her geçen gün daha fazla artmaktadır. Ukulele adındaki bu enstrümanı en iyi şekilde anlamak için yapı özelliklerinden bahsetmeden olmaz. Bu yüzden yazımızın devamında yer alan yan başlığı dikkatlice inceleyiniz.

Ukulele Çeşitleri

Ukulele ailesi olarak konuya girmek doğru olacaktır. Çünkü bu enstrümanların karşımıza sıklıkla çıkabilen çeşitleri bulunur. Ayrıca çeşitler arası yapı ve ses özellikleri çeşitlenmektedir. Bu başlık altında bu konu ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ailenin popüler olan sıklıkla talep edilen üyelerine yer vermek istiyorum. Bahsedilen türler dışında yer alan nadir modelleri isteğe göre farklı kaynaklardan araştırabilirsiniz.

Soprano Ukulele

Soprano ukulele ailenin popüler olan en minik üyesidir. Soprano ukulele modellerinde 33 cm tel uzunluğu bulunmakta ve sadece 53 cm toplam uzunluğa sahip olmaktadır. Ayrıca ses bakımından bahsedeceğimiz diğer modellere göre en ince ve kısa sese gebe olanıdır. Standart ukulele olarak kabul edilen bu model ukulele ailesinin en temel örneğidir. Ayrıca birçok kişi ince ses ve tını özelliklerinden dolayı diğer çeşitleri değerlendirebilmektedir. Küçük yapıda olduğu içinde gerek sap ve nota basma işlevi gerek icra etme yöntemlerinin uygulanması diğer modellere göre daha zordur.

Concert Ukulele

Concert ukulele diğer bir adıyla konser ukulele günümüzde sıklıkla talep edilen bir diğer ukulele modelidir. 38 cm tel uzunluğu bulunan bu enstrümanın toplam uzunluğu 58 cm olarak üretilmektedir. Ayrıca soprano modele göre kullanılması daha kolaydır. Çünkü hem toplam hem de sap boyu daha büyük olduğu için nota basmak daha pratik olacaktır. Ayrıca üretilen ses de biraz daha tok ve kalındır. Elbette bu unsuru soprano modele göre düşünün çünkü ukulele adındaki enstrümanın  genel itibari ile sesi cılız, kısa ve incedir.

Tenör Ukulele

Tenör ukulele modellerimizin 48 cm tel uzunluğu olmakta ve toplam 76 cm uzunluğa sahip olmaktadır. Ayrıca tenör modeller bahsettiğimiz diğer 2 modele göre daha büyük ve üretilen ses de daha kalındır. Neredeyse gitarı andıran bu enstrüman ukulele ailesinin özelliklerini üzerinde gerek yapı gerek ses itibari ile taşımaktadır.

Yukarıda ele aldığımız modeller dışında bariton ukulele modelide bulunmaktadır.

Ukulele Yapı Özellikleri

Ukulele yapı bakımından minik bir gitarı andırsa da hem ses hem de kendine özgü birçok yanı bulunur. Öncelikle gövde üzerinde genellikle ses deliği bulunan perde, sap, köprü, burgu, sap ve tellere sahip bu enstrümanın perdeleri dahi bulunur. Bildiğiniz üzere perdeler sap üzerinde yer alıp nota basmamızı kolaylaştıran kılavuzlardır. Ayrıca sadece 4 adet tele sahip olmakla birlikte gitarlardan farklı ses özelliğini yapısıyla da ortaya koymaktadır. Teller genellikle G, C, E, A ve A, D, F#, B şeklinde akort edilir. 19 yüzyıldan bu yana temel unsurlarından ayrılmadan özenle geliştirilen bu eşsiz enstrümanlar günümüzde birçok alanda kullanılır.

Ukulele Öğrenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ukulele pena veya tırnaklarınız yardımı ile icra edebileceğiniz gitarla aynı mantıkta kullanılan bir enstrümandır. Ayrıca tellere farklı vurma ve sap üzerinde nota basma yöntemleri bulunmaktadır. Bu kısımların detaylarına tam olarak giremeyeceğimiz için en iyi ukulele öğrenmek ve en verimli yol alabilmek için ihtiyaç olan bilgileri listelemek istiyorum. Lütfen aşağıda yer alan kapsamlı olarak araştırdığım önemli unsurları dikkatlice inceleyiniz.

Yukarıda bahsedilenler dışında benim sizlere kısaca tavsiyem ise bu alanda doğru ürünleri ihtiyacınıza oranla maddi imkanlarınız ışığında satın aldıktan sonra tıpkı bir gitar gibi kendinizi bu konuda geliştirmek adına ne gerekiyorsa yapmalısınız. Emin olun ki uzun vadede elde edeceğiniz ses ve tınılar sizin emeklerinizin karşılığını fazlası ile sizlere sunacaktır. Birçok ses projesine, müzik türüne renk katan bu ürünleri mutlaka tecrübe etmelisiniz.

 

Görüntüleme: 219
Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 26.09.2020