Akorlar.Net Banner

Müzik Aletleri İsimleri ve Özellikleri Nelerdir ?

Dünyanın her bir kıtasında sıklıkla kullanılan kendine özgü ses ve yapı özelliklerine sahip müzik aletleri bulunur. Bu enstrümanlar geçmişten bugüne sürekli olarak zamanın etkisinde kalarak geliştirilen ve çeşitlenen önemli ürünlerdir. Çevremizde çok sayıda doğal yani organik ses dalgaları farklı merkezlerden çıkmaktadır. Süreçlerden geçerek gerek dini törenler de gerek topluluklarda gerekse de donanmalarda kullanılan insanların hayatının büyük bir alanında etkin rol alan eşsiz ses ve tını özelliklerine sahip müzik aletleri bulunmaktadır. Günümüzde ise oldukça geniş ve kapsamlı bir şekilde ele alınan bu konu ile ilgili çok sayıda bilgi ve ürün bulunmaktadır. Ne denli, geniş bir konu olduğunu söylemek gerekirse eğer sayfaların yetmeyeceği düzeyde özgün müzik aletinin farklı adaptasyonlar ile günümüze kadar geldiğini söyleyebilirim. Fakat konuyu daha anlaşılır bir duruma getirmek ve sizlere daha iyi aktarabilmek adına, müzik aleti türlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Fakat belirtmekte fayda var örnek verecek olursam, vurmalı bir müzik aleti için Afrika’da kullanılan yerel bir vurmalı müzik aletiyle dünya çapında kabul görüp geliştirilmiş ürünler arasında ses üretim açısından bir fark yokken popülerlik sayesinde eşsiz kompleks yapı ve ses özellikleri ile siz meraklılara sunulmaktadır.
Başlıca kabul gören ana müzik aletlerinden model örnekleri aşağıda sizlere sunulmaktadır.

Müzik Aletlerini İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/muzik-aleti

Telliler

Telli müzik aleti denildiğinde ilk olarak akla gelen hiç şüphesiz ki gitarlardır. Fakat batı müziğinden bizlere geçmiş olan bu enstrümanın dışında biz topraklarımıza ve bize ait olan bağlama diğer bir adı ile saz modellerimiz bulunmaktadır. Telli aletler direkt olarak ses üretim açısından tele yapılan temaslar aracılığı ile olduğu için aracı bir özel bir ekipman olmadan o yüzden bu şekilde adlandırılmaktadır. Mesela keman teli olan bir enstrüman olmasına rağmen ses üretim biçimi açısından aracı bir ekipman olan keman yayı ile kullanılmasından dolayı yaylı müzik aletlerine üye olmaktadır. Başlıca telli müzik aletlerinin isimleri; bağlama, gitar, ukulele, mandolin, ud, arp, cümbüş, kanun ve benzeri ürünlerdir. Elbette bu bahsettiğim ürünlerin kendi içerisinde yer alan çeşitleri bulunmakta ve bunun yanı sıra ise telleri olup da tür bakımından telli yaylı gibi çeşitleri de bulunur. Ben ise bu modelleri ayrı bir başlık altında kaleme alacağım.

Yaylılar

Yaylı türdeki bu aletler genellikle üzerinde tel bulunduran fakat ses üretim biçimi bakımından telli yaylı müzik aletleri olarak kabul görmektedir. Yay adı verilen at kılı ve benzeri hammaddeden üretilen araçlar aracılığı ile sürtünme şeklinde ses üretebilen enstrümanlardır. Bunlar ise başlıca; keman, çello, kontrbas, kemençe, yaylı tambur ve benzeri ürünlerdir. Bunların dışında günümüzde sıklıkla kullanılan alt gruplar bulunur. Fakat müzik aleti tür bakımından birçok kullanıcı tarafından kabul görmüş ürünler yukarıda yer almaktadır.

Vurmalı Türler

Vurmalı türdeki bu aletler ise direkt olarak ellerimiz ya da baget ve benzeri ek donanım ile temas edilerek ses üretebildiğimiz ürünlerdir. Bu enstrümanlar genellikle ritim odağında kullanılmakta ve birçok müzik türünde oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Vurmalı çalgılara örnek vermek gerekirse eğer, asma davul başta olmak üzere bateri, darbuka, def, bendir, erbane ve benzeri ürünlerdir. Bu ekipmanları oldukça geniş bir alanda görebilir ve tecrübe edebilirsiniz.

Tuşlular

Tuşlu müzik aletlerine en büyük örnek ise herkesin yakından tanıdığı piyano ve benzeri ürünlerdir. Org, kalimba, akardiyon ve benzeri ürünler bu alanda birçok kişi tarafından bilinen ve üreticileri tarafından sıklıkla geliştirilen ürünlerdir. Dünya çapında sahnelerden eksik olmayan ve çok büyük ses projelerinde temel taşlardan biri olmayı başarmış ürünlerdir.

Üflemeli ve Nefesli Müzik Aletleri

Üflemeli ve nefesli müzik aleti türü ise ses ve tını bakımından oldukça özel ürünler olmasının yanı sıra çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz ürünlerdir. Flüt ile tanıdığımız bu ailenin diğer üyelerinden bahsetmek gerekirse eğer, klarnet, saksafon, yan flüt, ney, mey ve benzeri enstrümanlardır.

Benim bu konularda sizlere tavsiyem ise ilginizi çeken müzik aletini belirledikten sonra kullanım alanı ve seviyeniz odağında değerlendirip maddi imkanlarınız ışığında mutlaka bu alanda profesyonel olan güvenilir bir tedarik noktasından yardım alarak istediğiniz müzik aletini satın almanızdır.

Tüm Enstrümanları İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/

Görüntüleme: 182
Ekleyen: Editör
Ekleme Tarihi: 12.05.2020